Souboj o budovu obchodní akademie svádí v Hradci dvě školy

Hradec Králové - Kontrolní výbor zastupitelstva královéhradecké radnice prověřuje chystaný prodej historické budovy bývalé obchodní akademie v centru města. Na začátku bylo všechno jasné – v řádné veřejné soutěži zvítězilo Gymnázium a hotelová škola z Třebechovic pod Erebem a zastupitelé s prodejem souhlasili. Jenže pak vedení magistrátu začalo jednat ještě s Českou zemědělskou univerzitou, která se přitom ani výběrového řízení nezúčastnila. Zastupitelé budou o konečném rozhodnutí hlasovat na zasedání za tři týdny.

Radost třebechovické hotelové školy a gymnázia z vítězství v soutěži na koupi budovy v centru Hradce byla předčasná. I když zastupitelé na její nabídku kývli už v červnu a smlouva měla být podepsaná v srpnu, nestalo se tak. „Zjistili jsme, že se objevil ve hře další zájemce, který nebyl účastníkem výběrového řízení,“ potvrdil ředitel školy Petr Hájek.

Vedení města jednání s jiným zájemcem, Českou zemědělskou univerzitou, potvrdilo. Pochybení připouští a viní z něho dnes už bývalého zaměstnance magistrátu. „Úředník našeho odboru pochybil a celou situaci zamotal tak, že o ní bude muset znovu rozhodovat zastupitelstvo města,“ vysvětloval situaci mluvčí magistrátu Václav Svoboda. Když se zástupci univerzity dozvěděli o prodeji budovy, začali s magistrátem jednat, načež předseda kontrolního výboru rozhodl o zpětném prověření výběrového řízení.

Třebechovická škola díky nové budově počítala s tím, že v Hradci otevře gymnázium se sportovním zaměřením. Postup magistrátu ji prý výrazně poškodil. „Museli jsme pro příští školní rok zrušit možnost otevření gymnázia,“ tvrdí ředitel. Prodejem budovy bývalé obchodní akademie by se měli zastupitelé zabývat 24. listopadu.