Pardubičtí radní Kislinger a Kňava odstoupili z funkcí

Pardubice - Pardubičtí radní za ODS Jaroslav Kňava a Jan Kislinger dnes kvůli politickým kauzám odstoupili ze svých funkcí. Radnice by chtěla najít náhradu do listopadu. Kňava složil funkci kvůli výletu na fotbalový zápas do Madridu, kdy cestoval luxusním letadlem s dalšími politiky a podnikateli, kteří dostávali od města zakázky. Zastupitelům i médiím pak odmítal vysvětlit, zda si cestu platil sám. Kislinger překročil svoje pravomoci při zadávání veřejných zakázek.

„Oběma chci poděkovat za jejich práci, zejména panu Kislingerovi. My jsme si otevřeně na klubu řekli názory a pan Kňava nakonec řekl sám, že odstoupí,“ uvedl primátor Jaroslav Deml (ODS) s tím, že Kislinger mu předal rezignační dopis dnes ráno. „Je potřeba zvážit pečlivě každý krok nás veřejných činitelů. Budeme opravdu vážit každé pozvání na kteroukoliv akci,“ konstatoval Deml v reakci na Kňavovu aféru.

Náměstek primátora Kislinger odstoupil poté, co podle města pochybil při zadání veřejné zakázky na poradenskou činnost týkající se zateplování budov v pardubickém obvodu Dukla. Tu rozdělil na dvě části, aby každá z nich nedosáhla hranice dvou milionů korun a nemusela být vyhlášena veřejná soutěž.

V rozporu se směrnicí města také sám zajistil nabídky dalších dvou firem, které uvedly vyšší cenu než společnost H2O Group, kterou vlastní zastupitel Libor Vlasák (ze Sdružení pro Pardubice). „Večer (v úterý), když jsem přišel domů, byl jsem rozhodnutý o svém kroku, připravil jsem rezignační dopis, který jsem dnes ráno panu primátorovi předal. Chybu jsem udělal,“ řekl Kislinger.

Za odstoupením obou občanskodemokratických randích stojí především intenzivní kritika od opozice i koaličního Sdružení pro Pardubice (SPP). „Celá kauza Madrid velice výrazně poškodila celé vedení radnice,“ řekl Štěpánka Fraňková z SPP. Její stranický kolega Miroslav Petráň navíc upozornil možností vystoupení z koalice.