Lidé se bojí spalovny

Pardubice - Nevídaný odpor obyvatel i úřadů vyvolal záměr česko-rakouské firmy otevřít v Rybitví spalovnu nebezpečného odpadu. Protesty se vystupňovaly poté, co společnost AVE CZ získala od ministerstva kladný posudek vlivu na životní prostředí. Pardubický kraj, město i okolní obce se bojí zamoření škodlivými látkami a chystají své argumenty na zásadní veřejné projednávání. To by mohlo kontroverzní projekt ještě zvrátit.

Petici proti spalovně podepsalo téměř padesát tisíc lidí. Argumentují faktem, že již nyní dýchají zplodiny chemického průmyslu. Proto spalovnu odmítají. „Tato spalovna může přinést nebezpečí úniku řady škodlivých látek. Jedná se i o rakovinotvorné látky,“ upozorňuje bývalý vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČIŽP Miroslav Rubeš. „V této oblasti je výskyt onkologicky nemocných lidí poměrně vysoký, možná nejvyšší v rámci Česka. My nechceme, aby se to nebezpečí dále zvyšovalo,“ říká pardubický primátor Jaroslav Deml.

Podle vedení firmy je spalovna potřebná a bude splňovat platné předpisy. Opačný názor má Pardubický kraj. „Ministerstvo životního prostředí neakceptovalo námitky a připomínky, které Pardubický kraj zaslal,“ komentuje rozhodnutí ministerstva mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová. „Posudek ministerstva životního prostředí hovoří o podstatném snížení množství spalované hmoty. Nicméně technologicky je schopna ta spalovna zpracovat mnohem víc a hrozí proto navýšení spalovaného materiálu,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Na další osud kontroverzního projektu bude mít zásadní vliv veřejné projednání, které se koná v úterý 10. listopadu v pardubickém klubu ABC. „Já doufám, že veřejné projednávání pomůže a docílíme toho, že tady, v té zatížené aglomeraci, se to neuskuteční,“ věří starostka Rybitví Naděžda Hubáčková.

Prostor k obhajobě projektu dostane investor i zpracovatel kladného posudku. Kdy padne definitivní rozhodnutí, úřady zatím nevědí.

/*json*/{"map":{"lat":50.058735,"lng":15.701941,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.058735,"lng":15.701941,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/