Vydrží počernické lípy stavbu kanalizační přípojky?

Praha – Kvůli kanalizační přípojce v pražské části Horní Počernice jsou ohroženy stoleté lípy, jak tvrdí místní rodina Kratochvílových. Kritizuje vedení městské části, které trasu kolem vzácných stromů povolilo, přestože existuje jiná cesta. Podle Kratochvílových je důvod jasný: Přípojka povede k domu jednoho ze zastupitelů.

Rok upozorňovali Kratochvílovi na to, že výkop pro kanalizaci dva metry od letitých lip bude znamenat jejich jistou zkázu. Nebylo to nic platné, dělníci se už pustili do práce. Podle Světlany Kratochvílové dojde k porušení kořenů. Její manžel Tomáš Kratochvíl dodal, že každá lípa má podle posudku hodnotu zhruba čtvrt milionu korun.

Podle starosty Ivana Lišky (ODS) jde ale o zbytečný poplach a stromům žádné nebezpečí nehrozí. Říká, že jde o běžnou kanalizační přípojku. Ta povede k domu, který chce stavět zastupitel Horních Počernic Václav Růth. Podle jeho sousedů je to hlavní důvod, proč vedení městské části schválilo spornou trasu, ačkoliv existovaly i jiné možnosti.

„Tohle je nejkratší možný směr, ale zároveň také jediný, protože jakékoliv další cesty by byly složitější. Vše máme úředně povoleno, my nic neporušujeme,“ nechal se slyšet Václav Růth. Tomáš Kratochvíl je však přesvědčen, že jsou upřednostňovány zájmy zastupitele. K tomu se starosta vyjádřil tak, že jde o scestné úvahy, podle nichž by snad zastupitel neměl ani právo bydlet.

Starosta tvrdí, že odbor životního prostředí výkopové práce pravidelně kontroluje a dohlíží na to, aby dělníci kořeny nepoškodili.

/*json*/{"map":{"lat":50.0945957525,"lng":14.5527648926,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.113093105004,"lng":14.596710205078,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/