ODS požádala o mimořádné zastupitelstvo ke stěhování dětí z Pyšel

Benešov - Středočeská ODS dnes oficiálně požádala o svolání mimořádného jednání krajského zastupitelstva, jehož tématem bude situace v dětském domově v Pyšelích. Hejtman David Rath (ČSSD) má podle zákona 21 dnů na to, aby jednání zastupitelů svolal, už ve středu ale avizoval, že zastupitelstvo svolá v zákonném termínu.

ODS chce, aby kraj plánované stěhování dětí přehodnotil a z rozpočtu uvolnil potřebné peníze na rekonstrukci pyšelského dětského domova. Rath si ale myslí, že zastupitelstvo nebude mít k dispozici žádné jiné informace než ty, které mělo na nedávném jednání.

Kvůli zamýšlenému stěhování dětí do Chocerad se rozhořel spor mezi vedením hejtmanství a ODS, záměr kraje kritizuje i část místních obyvatel, která založila sdružení Zachovejte dětský domov v Pyšelích. Namítají, že stěhování může pro chovance znamenat trauma. Poukazují na to, že se jim změní nejen domov, ale i škola, spolužáci, učitelé a zřejmě i řada vychovatelů. Hejtman tvrdí, že oprava pyšelského domova by si vyžádala 100 až 150 milionů korun a byla by neúčelná. Efektivnější je podle něj přestěhovat děti do Chocerad, kde je nevyužitá opravená bývalá dětská léčebna.

ODS: Rath peníze přesunul do Hostivic, kde bydlí

Podle ODS ale nic nenasvědčuje tomu, že je současná budova v Pyšelích v havarijním stavu. Tvrdí navíc, že 56 milionů korun vyčleněných na rekonstrukci domova v Pyšelích přesunul současný hejtman na jiné účely. „Působí více než podezřele, že velmi podobná částka byla dodatečně uvolněna na vybudování školní jídelny pro neexistující základní uměleckou školu v Hostivici, kde má David Rath trvalé bydliště a kde je členem zastupitelstva,“ prohlásil šéf středočeské ODS Petr Bendl. Rath jeho tvrzení odmítl.

Projekt, který vypracovalo bývalé vedení kraje, podle hejtmana nepokrývá celý dům, ale asi jen třetinu jeho podlahové plochy. Dům by podle Ratha přitom potřeboval přestavět celý. Kraj podle Ratha v příštích týdnech zorganizuje návštěvu pyšelských dětí v Choceradech, aby si mohly tamní budovu prohlédnout, a pak se jich zeptá na jejich názor. Podle hejtmana bude výsledek ankety znamenat „významný prvek v rozhodování, zda stěhování zrealizovat či nezrealizovat“.