Zasněžené chodníky jsou noční můrou obcí

Tábor - Obce letos na sebe poprvé berou odpovědnost za úrazy způsobené na zasněženém chodníku. Jejich vedení tím ale příliš nadšená nejsou. V současné ekonomické krizi nemají peněz nazbyt. Zimní údržba se totiž mnohde výrazně prodraží, především v podhorských oblastech. Některá města a obce na jihu Čech teď hledají způsoby, jak své rozpočty zatížit co nejméně.

V Táboře doposud pracovníci technických služeb odklízeli sníh ze třiceti kilometrů chodníků. Letos k nim přibude ale další stovka. Zimní údržba se tím značně prodraží. „Odhadujeme, že to bude stát navíc nejméně dva miliony,“  uvádí místostarosta Tábora Martin Jírovský.

Pojištění odpovědnosti za úrazy je jen jednou pojistkou, kterou se města i obce zaštiťují. Tou druhou jsou cedule, které upozorňují, že se v zimě chodník neudržuje. K těmto zhruba deseti stávajícím přibude v Táboře dalších šestašedesát. Vedení města spoléhá na to, že lidé budou chodníky uklízet sami. Slibuje jim finanční kompenzace například v podobě nižších daní. „Zkusíme prověřit, zda je toto řešení právně a manažersky průchodné,“ dodává Martin Jírovský.

Stejně uvažují i v Kovářově. Slibují si, že tím na zimní údržbě ušetří. Na rozdíl od Tábora jsou o něco dál. Novelu místní vyhlášky o úklidu veřejných prostranství mají už zastupitelé na stole. „Budeme chtít, aby s námi byli občané tolerantní a ty chodníky uklízeli tak jako doposud,“ vysvětluje starosta Kovářova Pavel Hroch.

Obavu z letošní zimy neskrývá ani vedení radnice v Milevsku. Doposud za údržbu chodníků platilo zhruba milion korun. I když bude mírná zima, bude to letos o téměř pět set tisíc korun víc. Větší množství podobných cedulí a hlavně spoluúčast lidí na zimním úklidu chodníků je tak podle vedení měst a obcí jedinou možností, jak příliš nezatížit své rozpočty.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/