Boj o pardubickou onkologii pokračuje

Pardubice - Pardubická onkologie dosáhla na mnohamilionovou evropskou dotaci. Nemocnice ovšem peníze nezíská. Dostane je firma Multiscan, která je soukromým provozovatelem onkologie. Vedení kraje to zaskočilo, se zmíněnou společností je totiž ve sporu a snaží se ji z nemocnice vytlačit. Evropská dotace vedení kraje proto velmi zaskočila.

Vedení Pardubického kraje o přidělené dotací tvrdí, že je to rána pod pás. Společnost Multiscan, která na evropskou dotaci dosáhla, podniká v areálu největší nemocnice v regionu. Krajští politici se jí ale chtějí zbavit. Firma však nyní uspěla u ministerstva zdravotnictví s žádostí o osmdesátimilionovou evropskou dotaci a kraj to nemile překvapilo. „Určitě to nebylo příjemné zjištění. Navíc jsme se to dozvěděli od novinářů,“ přiznává Markéta Tauberová, která je za zdravotnictví v Pardubickém kraji zodpovědná.

Krajskému úřadu vadí hlavně to, že když o dotaci žádala nemocnice, neuspěla. Vedení kraje tak muselo spolknout velice hořkou pilulku. Se společností Multiscan je totiž Pardubický kraj dlouhodobě ve sporu. Firma postavila nové lůžkové oddělení onkologie, jenže kraj a vedení nemocnice jí odmítají povolit jeho provoz. „Multiscan nemůže nárokovat něco, co nemá smluvně zabezpečeno,“ uvádí ředitel Pardubické nemocnice Josef Šimurda. „Snad se podaří přesvědčit kraj, že tato válka je úplně zbytečná a kontraproduktivní,“ doufá ředitel společnosti Multiscan Jan Calta.

Pardubická onkologie tak sice patří mezi nejlepší v České republice a navíc dosáhla na významnou evropskou dotaci, ovšem spor kraje s Multiscanem pokračuje. Nové lůžkové oddělení zůstává zavřené. „Oddělení necháme zavřené a zatím se tím nebudeme zabývat,“ potvrzuje jednatel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis.

Osmdesát milionů má firma Multiscan dostat během příštího roku. Kraj se tomu snaží zabránit. Intenzivně jedná s ministerstvem zdravotnictví. Usiluje o to, aby evropské peníze nakonec natekly do pokladny krajské nemocnice.