Sklepení pod rájeckým zámkem je zachráněno

Rájec – Na poslední chvíli přišla záchrana 400 let starých sklepení pod areálem rájeckého zámku. Do podzemních chodeb se totiž dostala voda a začaly se rozpadat zdi. Milionová dotace památkového ústavu do dřevěných podpěr prozatím podzemí i park zachránila. V minulosti sloužil dlouhý spletenec chodeb jako nejlepší cesta k útěku, pivovar nebo sklad zeleniny.

Stovky spadaných cihel značí nebezpečí, že pod zemí skončí i zámecký park. Údržbář zámku Jiří Mikulášek říká, že stav sklepů je kritický. „Vodovodní řád se narušil stavbami, které probíhaly v zámeckém parku. Jednalo se převážně o letní kino. Voda začala unikat a přetěžovala půdu. Tíhou pak začaly klenby padat,“ popsala kastelánka Jana Kopecká.

Leoš Vašek z odboru kultury Krajského úřadu Jihomoravského kraje dodal, že hrozil propad zámeckého parku do sklepení. Prostor nad sklepy se vyznačil páskami, aby tam lidé nevstupovali a aby se jim nestalo nějaké neštěstí. Na poslední chvíli tak začal jednat i památkový ústav a do Rájce poslal finanční injekci.

Statici klenby zachránili dřevěnými podpěrami a voda ze štoly už vede správným korytem. Opravy spolkly přes milion korun. Na některých místech ale stěny stále padají a podle odborníků jsou potřeba ještě další úpravy sklepení. Na ty už ale památkový ústav nemá peníze a vzkazuje, že další prostředky ze své kasy pošle až příští rok.

/*json*/{"map":{"lat":49.3805847082,"lng":16.5921020508,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.411866694237,"lng":16.639823913574,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/