Trutnov pořádá festival židovské kultury Devět bran

Trutnov – Obyvatelé Trutnova si v těchto dnech připomínají pohnuté osudy židů za druhé světové války a zánik tamní synagogy při Křišťálové noci. Místní farář Tomáš Molnár přišel s myšlenkou uspořádat festival česko-německo-židovské kultury s názvem Devět bran. Návrh městu přinesl proto, že byla před několika lety znesvěcena na hřbitově památka těchto obětí. Jednou z hlavních postav trutnovského festivalu bude Marta Kottová, která prožila čtyři roky v koncentračních táborech. Je nositelkou vyznamenání prezidenta republiky.

Kottová by v rámci programu festivalu ráda upozornila na sílící extremismus. „Pro mě to je úplná hrůza, protože já se o sebe už tak nebojím, já už jsem stará, ale o vás. Je to naší povinností, kdo jsme přežili, abychom na to upozornili,“ vyjádřila se.

Před druhou světovou válkou žilo v Trutnově asi tři sta židů. Po nástupu nacismu část utekla do zahraničí a přes sedmdesát lidí zemřelo v plynových komorách. Dnes v Trutnově už žádná židovská komunita neexistuje. Zničenou synagogu připomíná jen památník, který je ale v těchto dnech zahalen.

Starosta města chce, aby se předešlo ničení památek na židovskou komunitu. O jejich ochranu se v blízké době postarají i trutnovští policisté ve spolupráci s kriminální i městskou policií. „Policie nenechává nic náhodě a posiluje službu nejenom pořádkové policie, ale i ostatních složek,“ podotkl Jiří Prouza z Policie Trutnov.

Program vzpomínkové akce v Trutnově nabídne i jazzové variace Jiřího Stivína nebo vyprávění herce a režiséra Jana Kačera. Pořadatelé také v neděli před polednem pietním aktem uctí památku obětí holocaustu.