K referendu ve Veselí přišlo málo lidí, je neplatné

Veselí nad Lužnicí (Táborsko) - Lidé ve Veselí nad Lužnicí v dnešním referendu hlasovali, zda má v centru města u kulturního domu vyrůst supermarket. Většina účastníků se vyslovila proti stavbě. K volebním urnám ale přišla jen třetina lidí a pro platnost hlasování chyběly hlasy 94 voličů. Plebiscit by byl pro radnici závazný, pokud by volební účast překročila 35 procent. Zastupitelstvo se ale zřejmě názorem obyvatel města bude i tak řídit, řekl starosta Jaromír Novák.

Investor za pozemek nabídl 30 milionů korun, které by pomohly opravit kulturní dům. Některým zastupitelům a obyvatelům města se ale záměr nelíbí, o osudu plochy proto měl rozhodnout plebiscit.

Referendum by také bylo platné, pokud by se pro jednu z variant rozhodla více než čtvrtina všech oprávněných voličů. Proti ale hlasovalo jen 23,5 procenta lidí s volebním právem ve Veselí. „Tady tak chybělo dokonce jen 84 hlasů,“ podotkl Novák. Doplnil, že volební neúčast ho zklamala, protože signalizuje nezájem místních o dění ve městě.

„To referendum je pro nás dva roky závazné,“ řekl ČT starosta Jaromír Novák (ČSSD). Městu by se peníze za pozemek hodily na opravu kulturního domu. Radnice požádala o dotaci na zateplení, další finance ale spolknou vnitřní úpravy budovy. „Vnitřní úpravy i dispoziční jsou poměrně velice složité a nákladné,“ dodal starosta.

Podle odpůrců projektu taková stavba do centra nepatří. Zhorší při případných podvodních odtokové poměry. „Vytvoří další hráz pro průběh povodňových vod,“ odůvodnil odpor k projetku bývalý starosta Petr Hynek.