Dno jezírka zdobila soška andělíčka

Plzeň - Ze dna Košuteckého jezírka v Plzni dnes potápěči vyzdvihli andělíčka - pískovcovou, asi 120 centimetrů vysokou sošku, která kdysi zdobila park na místě někdejšího lomu. Soška stála původně v parku postaveném na místě starého lomu v 30. letech minulého století, za druhé světové války lom zatopila voda a soška na soklu čněla z hladiny. Někdy v 50. letech se pak zřítila do jezírka. Andělíček ale nebyl ten, kvůli kterému potápěči dno košuteckého jezírka prohledávali. Pátrali tu po pravdivosti legendy o utopené americké technice z konce druhé světové války. A místo tanku našli letitou sošku.

Památkář a publicista David Růžička, který příběh malé sošky objevil a přispěl tak k jejímu znovunalezení, se o osudu andělíčka dozvěděl asi před šesti lety při pátrání po pravdivosti jedné místní legendy. Ta říkala, že v jezírku se na konci druhé světové války utopil americký jeep, nebo dokonce tank Sherman. Tuto informaci nakonec pamětníci vyvrátili, zmínili se ale zároveň o andělíčkovi, který kdysi bývalý parčík zdobil. 

„Viditelnost je dole nula, čistokrevné černé bahno. Andělíček byl zhruba v půlmetrové vrstvě bahna ve hloubce asi šest a půl metru. Byla to práce jen po hmatu,“ popsal potápěč Petr Leitner. Vedle sošky a jejího podstavce se nakonec podařilo pod vodou najít i pamětní nápis vytesaný do skály. Zmiňuje tehdejšího starostu Plzně Luďka Pika a autora projektu parku a městského zahradníka Valentina Čočka. 

Park vznikl v letech 1935 až 1937 jako městský projekt nouzových prací pro nezaměstnané v době hospodářské krize. Údolí bývalého lomu zdobily lavičky a odpočinkové zóny a také soška andělíčka na dvoumetrovém soklu. Údolíčko později zaplavila voda ze silných pramenů. „Pamětníci si ale na andělíčka pamatují, dokonce prý v zimě, když kluci bruslili na zamrzlém jezírku, házeli si přes něj kabáty,“ popsal Růžička. 

Soška je v lepším stavu, než památkáři doufali. Nejvíc ale všechny překvapil fakt, že tzv. andělíček nemá křídla. „Náš andělíček je hrubozrnný pískovec, máme problém s pohlavím tohoto tvorečka. Je to dítě, nevíme, jestli holčička nebo chlapeček,“ popsal akademický sochař Jaroslav Šindelář, který bude sošku restaurovat. 

Zpátky do parku ke košuteckému jezírku se restaurovaný andělíček vrátí příští rok v květnu.

/*json*/{"map":{"lat":49.7724789522,"lng":13.3578461409,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/