Převozníci rokovali pod Karlovým mostem

Praha – Na Vltavě, přímo pod Karlovým mostem, se sešli převozníci z několika českých řek: Vltavy, Sázavy, Labe a Berounky, srazy se již staly tradicí. Program začal přednáškou a exkurzí v Muzeu Karlova mostu, poté následovala plavba převozní lodí na trase staropražského přívozu vodním kanálem Čertovka ze Starého Města na Malou Stranu. Nedávno to ještě vypadalo, že se převozníci brzy stanou minulostí, v současné době však jejich řemeslo zažívá renesanci. Znovu se otevírají původní přívozy, jenom v hlavním městě vzniklo v posledních čtyřech letech šest nových převozních tras.

Věra Hofelnerová je už 20 let převoznicí v Senohrabech na Sázavě, z její dříve potřebné profese dnes zůstal jen nádech romantiky a rozhodně to není k tomu, aby se přívozem dalo uživit. „Stojí to jenom pět korun, dospělí deset, dělám to jako koníčka. Zvlášť, když jsme si museli sami objednat a zaplatit plastovou loď, letos máme novou,“ vysvětlila paní Hofelnerová.

Aby bylo možné sezvat podobné nadšence a alespoň jednou za rok vzpomenout tradici převoznického řemesla, vznikl zhruba před 20 lety nápad scházet se pravidelně. Nejde to bez kořalky pro zahřátí a převoznického guláše, srazy mají i svoji kroniku. „Ať je přívoz chudý, nebo bohatý, převozník vlastně představuje svůj kraj, svoji loď a svoji řeku,“ prohlásila Věra Kadlecová z Černošic. Pražské staroměstské přívozy patřily k nejstarším a nejbohatším v zemi. Dřív byla cena za převoz o něco nižší než mostní mýtné, dnes vozí turistické výpravy.

Převoznická plavba pod Karlovým mostem byla tentokrát o něco velkolepější než projížďky po Berounce nebo Sázavě. „Sezval jsem všechny, abychom si popovídali o historkách a co je nového na jejich přívozech. A také abychom scelili informace o historických místech přívozů,“ uvedl Zdeněk Bergmann, převozník pražský.

Kronika převozníka Ladislava Ryšánka z Vraného nad Vltavou udává 26 dosud činných přívozů na českých řekách, na 70 dalších už se nepřeváží, skutečné číslo zaniklých přívozů bude však zřejmě mnohem vyšší.

Přívoz na Vltavě
Přívoz na Vltavě
Více fotek
  • Přívoz na Vltavě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/356/35592.jpg
  • Pražské přívozy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/342/34194.jpg