Pomník hradeckého starosty Ulricha stále nemá místo

Hradec Králové - Spor o sochu bývalého starosty Hradce Králové Františka Ulricha, za kterého město v první třetině 20. století zažilo největší rozvoj, pokračuje. První pokus o výstavbu z roku 2002 narazil na odpor památkářů. Druhá varianta se nelíbí organizátorům pravidelně obměňované výstavy Nábřeží sochařů. Na Ulrichově náměstí, kde by měla socha podle stávající varianty stát, totiž výtvarníci už sedm let vystavují sochy z hořických sympozií.

Debaty o umístění a podobě pomníku Františka Ulricha neberou konce. Variantu číslo jedna – sochu na vysokém sloupu, na kterou by se lidé dívali dalekohledy, zamítli památkáři s tím, že zřízením takového významného pomníku by se porušila původní urbanistická koncepce Ulrichova náměstí. 

Město tedy hledalo jiného autora i jiné místo. Sochaře Pavla Doskočila nahradil Stanislav Hanzík a pomník by neměl stát na Ulrichově náměstí, ale na náměstí Svobody. Jenže tady výtvarníci už sedm let vystavují sochy z hořických sympozií a jejich pořadatelé jsou proti, protože nelze na jednom území mít klasickou sochu a zároveň vystavovat volné sochařské umění. 

Společné umístění soch si nedovede představit ani výbor pro územní plánování města, nicméně zastupitelstvo se stavbou pomníku na náměstí Svobody souhlasilo. Podle náměstka primátora Hradce Králové Martina Soukupa mohou sochy vedle sebe existovat. 

Zastupitelé souhlasili, že za pomník město zaplatí 3,5 milionu korun. S odhalením se počítá příští rok v říjnu.