U Jaroměře vzniká ptačí rezervace, miliony poskytnou Němci

Jaroměř – Unikátní ptačí park vzniká na Josefovských loukách poblíž Jaroměře. Staví se podložky pro čápy i ledňáčky a stavbaři obnovují zavodňovací systém. V první etapě potřebují ornitologové 5 milionů korun, od českých úřadů ale získají jen mizivou část. Většinu peněz dostali ornitologové ze zahraničí, aniž by o ně museli sami žádat.

„Tři a půl milionů máme z Německa, už rok a půl čekáme na milion z EU a 70 tisíc přispěl Krajský úřad Královehradeckého kraje,“ uvedl Jiří Kult z České ornitologické společnosti s tím, že právě německá nadace pro životní prostředí přitom české ornitology sama oslovila. „Chodil jsem tu po louce, zazvonil mi telefon a nějaká neznámá paní mi říká, že zastupuje německou nadaci a nabídla nám několik milionů,“ popisuje téměř neuvěřitelný zážitek Kultův kolega Miloslav Hromádko.

Oním sponzorem je DBU, německá spolková nadace pro životní prostředí. Byla založena v roce 1991 s cílem podporovat záměry v ochraně životního prostředí. „Budou vytvořeny podmínky, aby se do té lokality vrátili ptáci, kteří tam dříve byli. Projekt mi krásně zapadal do oblasti ochrany přírody,“ vysvětlila zástupkyně DBU pro Česko a Slovensko Romana Cermanová. Nadace už v Česku podpořila 83 projektů v celkové hodnotě 13 milionů eur.

Ornitologové odhadují, že by na Josefovských loukách mohlo už v roce 2011 najít útočiště asi 100 druhů ptáků, a to včetně několika ohrožených druhů.