Peněz na pomoc postiženým dětem se v Pardubicích nedostává

Pardubice – Neziskové organizace v Pardubickém kraji žijí v nejistotě. Po změně financování sociálních služeb, které zajišťují, volají zatím marně. Bytí a nebytí těchto organizací závisí na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR, na krajských úřadech a nebo také na městech, ve kterých působí. Jestli peníze skutečně obdrží, jim ovšem nikdo nezaručí. Sociální pracovníci tak ani netuší, zda například dostanou příští měsíc mzdu. Blíží se konec roku a organizace nemají financování své činnosti na rok 2010 zajištěno. Nemohou, protože nevědí, kolik jim stát, kraj nebo město uvolní peněz. A tak mimo svou práce musí hledat sponzora, žádat o granty a přežívají, jak se dá.

Středisko rané péče v Pardubicích pomáhá rodičům, jejichž děti mají zdravotní postižení nebo vývojovou vadu. Peníze sdružení hledá, kde se dá. Co bude příští rok, vedení střediska neví. „Peníze, které máme, přesunout do příštího roku nemůžeme. V lednu a únoru budeme odkázáni na sponzory,“ uvedla vedoucí střediska Zdenka Šándorová. Sdružení žádá stát, aby vždy garantoval třeba jen minimální částku na provoz neziskových organizací. „Primární je zajistit financování sociálních služeb a nikoli samotná podpora organizací, jako jsou například neziskové organizace,“ vysvětlila tisková mluvčí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Štěpánka Filipová. Zdenka Šándorová dodala: „Doufám, že nějak přežijeme, ale nepovažujeme to za systémový přístup.“

S financováním pomáhají kraj i radnice. Obavy jsou ovšem na místě, uznávají úředníci. „Obávám se o služby typu poradenství a podobné,“ potvrdila vedoucí Odboru komunitních služeb pardubického magistrátu Ivana Liedermanová.

Nejistota je tak ještě silnější, Středisko ranné péče bude v roce 2010 na provoz potřebovat téměř 2 miliony korun, které zatím nemá. Ostatně podobně jsou na tom i desítky dalších neziskových organizací v regionu.

Středisko rané péče
Středisko rané péče