Zdíkov holandskou vesničku nechce

Zdíkov (Prachaticko) – Holandskou vesničku nechceme - takový vzkaz vyslala obec Zdíkov na Prachaticku jednomu z investorů. Ten podle aktivistů i představitelů Zdíkova postupuje nestandardně, ochranářům a obci například poskytl dva rozdílné projekty. Problémem sice je to, že pozemek je soukromé vlastnictví, Zdíkov se však bude bránit – v tom jsou místní jednotní. Ohradila se i soukromá firma, která se svého záměru vzdát nechce. Čeká se zatím na rozhodnutí stavebního úřadu.

Pozemky jsou necelé dva kilometry od lyžařského areálu Zadov s výhledem na velkou část Šumavy. Z pohledu investora je to ideální prostor, místní tady ale o nové domy nestojí. „Obec tu louku zastavět nechce,“ potvrdil starosta Zdíkova Zdeněk Kantořík (nez.). Má však smůlu, pozemky jsou soukromé a stavbu posvětila i správa Chráněné krajinné oblasti Šumava. Problém je v tom, že projekty předložené ochranářům a obecnímu úřadu se liší. „Nám přišla žádost na jeden dům. Ten jsme posuzovali a na to jsme dali souhlasné stanovisko,“ prohlásil Pavel Hubený ze Správy CHKO a NP Šumava.

Obci už ale investor sdělil, že domů bude víc. „Dodal rozdílnou dokumentaci CHKO a jako územně plánovací informaci zaslal obci zcela jiný projekt,“ dodal starosta Kantořík. Členka zastupitelstva Zdíkova Dagmar Kjučuková (nez.) doplnila: „Považujeme to za podvod.“ Autor projektu ale namítá: „V žádném případě se nejedná o podvod. Zdůrazňuji, že nebylo požádáno o stavební povolení k žádnému z obou objektů.“ Dagmar Kjučuková tomu nevěří: „Když dostal povolení na jeden domek, tak věří tomu, že postaví další domky. Tímto způsobem tu svoji holandskou vesničku vlastně postaví.“

Představitelé Zdíkova nyní čekají na verdikt vimperského stavebního úřadu. Pro příště se ale chtějí podobné situaci vyhnout, pro tuto část obce připravují stavební uzávěru.

/*json*/{"map":{"lat":49.084283,"lng":13.696428,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.084283,"lng":13.696428,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Ministerstvo kultury blokuje výstavbu v Mikulovicích na Pardubicku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24