MMS pomáhají řešit nepořádek

Praha – Kladenská radnice se dlouhodobě potýká s nepořádkem ve městě. Proto zavedla určitou novinku, která by měla pomoci tuto situaci řešit. Lidé mohou prostřednictvím ememesek upozorňovat na nepořádek, který ve městě zjistí. Úředníci přepokládají, že se díky obrazovým zprávám z mobilu dozvědí i o problémech, které z časových důvodů nezvládají monitorovat. Systém MMS funguje například i v Praze nebo v Semilech.

Obyvatelé Kladna prostřednictvím zpráv MMS již upozornili například na nepojízdný vrak, přetékající kontejnery nebo znečištěné květináče. Důkazní obrázky už zaslali na speciální telefonní číslo. Jedna z posledních MMS například upozorňovala na skládku suti v Havířské ulici. Městští strážníci zjistili, že odpad je připravený k odvozu. Vzápětí majitel hromadu suti skutečně zlikvidoval. „Každou nahlášenou situaci i způsob jejího řešení popisujeme na městských webových stránkách. Děláme to proto, aby občan věděl, že s jeho mms, zprávou, podnětem, pracujeme. Chceme také, aby občané měli zpětnou vazbu o tom, jak se věc řeší,“ vysvětluje Helena Humlová z kladenského Oddělení čistoty a pořádku.  

Podle průzkumů jsou lidé v Kladně dlouhodobě nespokojení s čistotou a pořádkem ve městě. Na problém upozorňoval i kontrolní výbor. Právě nový mms systém má pomoct situaci řešit. „Jeden ani dva úředníci nemohou nikdy zkontrolovat tolik, kolik mohou zkontrolovat obyvatelé města,“ říká primátor Kladna Dan Jiránek. 

Například v Semilech funguje tento systém už dva a půl roku. Zprvu ale mělo vedení města obavy, aby lidé službu nezneužívali. „Zatím jsme se nesetkali s tím, že by to někdo chtěl zneužít k nějakému vyřizování si účtů s kýmkoliv, takže k udavačství ta služba naštěstí zneužívána není,“ uvádí starosta Semil Jan Farská.   

První, kdo systém v Česku zavedl, byla městská část Praha 6. Za tři roky fungování tu vyřídili úředníci už tři sta sedmdesát stížností.