Klánovičtí odmítli golfové hřiště, vyhráno ale nemají

Praha – Odpůrci golfového hřiště v Klánovicích sice ještě nemají vyhráno, ale první úspěch již na svém kontě mají. Referenda se zúčastnilo 62 procent voličů a více než 80 procent v něm vyjádřilo nesouhlas se stavbou hřiště. Referendem se musí řídit klánovické zastupitelstvo, které se dnes sejde na mimořádné schůzi. Problém je však v tom, že rozhodnutí občanů už není závazné pro pražský magistrát, pod nějž Klánovice spadají.

„Máme obavy, že magistrát referendum respektovat nebude,“ potvrdil iniciátor referenda Jakub Kartous z občanského sdružení Za Klánovický les. Například investor plánované stavby tvrdí, že referendum považuje za výzkum veřejného mínění. „To považujeme za skandální, splnili jsme všechny zákonné požadavky,“ rozhořčil se Kartous. „Klánovičtí jsou na začátku cesty. Nyní se musí snažit o to, aby městská část prosazovala změny v územním plánu Prahy,“ řekl právník Luděk Šikola z Ekologického právního servisu.

„Magistrát nyní projednává 2 varianty územního plánu – v první je území řešeno jako plocha pro rekreaci, která umožňuje výstavbu golfového hřiště, a ve druhé variantě jako plocha stávajícího lesa,“ uvedla pro portál ČT24 ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová. „Po obdržení všech připomínek od občanů a správních orgánů vyhodnotíme, kterou z těchto dvou variant vybereme,“ dodala Cvetlerová.

Právník Luděk Šikola:

„Referendum je účinným nástrojem demokracie. Když se provede jako v Klánovicích, pak je právně závazné a obec musí postupovat tak, jak rozhodli lidé.“

Jiný problém se dnes bude řešit v Pardubicích. V obci Rybitví se má zmodernizovat spalovna nebezpečného odpadu. Lidé s její dostavbou nesouhlasí, ale ozývají se hlasitěji až teď, kdy ministerstvo životního prostředí dalo spalovně zelenou. „Odpůrci poukazují na to, že celá aglomerace je příliš zatížena chemickým průmyslem, a obávají se zplodin,“ uvedl redaktor ČT Michal Klokočník.

Občanské sdružení Stop spalovně v Rybitví získalo 47 tisíc podpisů. Obce v okolí Pardubic i samotný magistrát táhnou za jeden provaz – spalovnu nechtějí. Dokonce poslaly ministerstvu životního prostředí memorandum. Odpůrci nyní vzhlíží k dnešnímu veřejnému projednání projektu, ke kterému by mělo přihlédnout i ministerstvo. Šance na to, že se spalovna nakonec nepostaví, je však relativně malá.

Spalovna v Rybitví
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24