Chaty v jižních Čechách jsou v ohrožení

Jižní Čechy – Na jihu Čech roste počet vykradených rekreačních objektů, škody jdou do statisíců. Nejvíce případů hlásí Jindřichohradecko a Třeboňsko, příslušníci policie proto dnes zahájili sérii kontrol v rekreačních oblastech. Preventivně obcházejí všechny chaty a chaloupky jednu po druhé a kontrolují, zda jsou uzavřená okna, nebo zkoušejí kliky u dveří. Opuštěné objekty jsou oblíbeným cílem různých lapků, kterým se hodí vše, a využívají je též bezdomovci jako dočasná útočiště.

V jedenáct hodin dopoledne odjíždějí třeboňští policisté do rekreační oblasti okolo rybníka Dvořiště. Začíná největší kontrolní akce v letošním roce. „Policisté obvodních oddělení ve spolupráci s kynologickou skupinou provádějí kontroly rekreačních objektů,“ potvrdila mluvčí PČR Jindřichův Hradec Hana Millerová. Velitel akce Václav Zahradník doplnil: „Akce má preventivní charakter.“

Každý objekt policisté obejdou, berou za kliku a kontrolují uzavření oken. Na objekt, který není dostatečně zabezpečený, upozorní majitele leták umístěný na vstupních dveřích. „V případě zjištění hrubých závad majitele telefonicky kontaktujeme a požadujeme, aby zjednal nápravu,“ dodal Václav Zahradník.

Rekreační oblast Dvořiště je od konce října téměř prázdná. To nahrává bezdomovcům, kteří chaty využívají k přespávání, nebo zlodějům, kteří vezmou vše, co v objektu najdou. „Jde zejména o takzvanou domácí dílnu, jako je technika, nářadí a údržbářské prostředky,“ vysvětlil mluvčí PČR Jindřichův Hradec Jaroslav Beran. Jen v letošním roce evidují třeboňští a jindřichohradečtí policisté téměř šest desítek vykradených rekreačních objektů. „Jsou to škody v řádech statisíců,“ uzavřela Hana Millerová.

Policisté dnes zkontrolovali pět desítek rekreačních usedlostí, u jedné třetiny z nich shledali nedostatečné zabezpečení. V podobných kontrolách budou samozřejmě pokračovat.

Policisté
Policisté