Spor o národní park Brdy

Praha - Střední Čechy mají další přírodní park. Jmenuje se Brdy-Hřebeny. Kraj jeho zřízení vysvětluje ochranou přírody, podle opozice měl ale původně jen komplikovat umístění amerického radaru v Brdech. Na Křivoklátsku by navíc v budoucnu mohl vzniknout první národní park. V tomto případě se ale nápad zase nelíbí lesníkům a lidem z blízkých obcí.

K sedmnácti přírodním parkům ve středních Čechách letos přibyla Škvorecká obora-Králičina a teď nově i Brdy-Hřebeny. Kraj tak chce chránit lesy a korigovat výstavbu. „Chceme zabránit například tomu, aby se tam stavěly paneláky nebo dělaly velké zásahy do terénu,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro životní prostředí Miloš Petera.   

Krajská opozice ale považuje krok hejtmana Davida Ratha za účelový. Vyhlásit park totiž není dlouhodobý záměr kraje, nápad vznikl teprve letos na jaře. „Ten nápad vznikl proto, aby vedení kraje zkomplikovalo situaci kolem ustanovení radaru v Brdech. Teď David Rath říká, že je třeba na tom trvat. Musí si zachovat tvář a říkat, že mu jde o přírodu, ale zcela evidentně mu o přírodu nejde,“ říká opoziční zastupitel a bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.   

Středočeský region by mohl mít i svůj první národní park. Ten chce na Křivoklátsku vyhlásit ministerstvo životního prostředí. Proti jsou ale lesníci, kteří by tak mohli přijít o práci. Nápad se příliš nelíbí ani místním. „Lesníci tady hospodařili více než 200 let. Nelze prostě najednou říct, že ta jejich práce byla k ničemu a ponechat to přirozenému vývoji,“ namítá Miroslav Pecha z České lesnické společnosti Křivoklát. „Já pro své občany budu požadovat volný pohyb po lese, možnost výroby palivového dřeva přednostně a budu se snažit, aby tohle všechno bylo zapracováno do zákona o vyhlášení národního parku,“ dodává starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová.   

Znění zákona chce ministerstvo životního prostředí připravit v první polovině příštího roku. Pokud ho poté schválí Parlament a podepíše prezident, nový národní park by mohl být vyhlášený do konce roku 2010.