Kvůli prodeji hájenky připravuje Cheb žalobu na německé úřady

Cheb - Město Cheb připravuje žalobu na německé úřady, kterou chce podat ještě letos. Němci totiž zamítli prodej hájenky na území Chebského lesa v Bavorsku. Část historického majetku chtěla radnice prodat současným nájemcům. V tom jí ale brání 30 let starý německý zákon, který je podle českých právníků přežitý - jenže podle něj jsou chebské pozemky v Německu v nucené správě bavorské vlády.

620 hektarů lesa v Bavorsku patří Chebu od roku 1927. Před osmi lety to potvrdily i německé soudy. Chebští zastupitelé rozhodli o prodeji lesní hájenky jejím současným nájemcům, manželům Kunzovým, letos na jaře. Doufali, že německé úřady nebudou kvůli spornému zákonu dělat potíže vlastním občanům. Zapsat změnu vlastníka hájenky u obce Ottengrün ale Němcům nedovoluje zákon z roku 1965. Podle něj jsou chebské pozemky v Německu v nucené správě bavorské vlády. Právní zástupci města teď kvůli přepisu majetku připravují žalobu proti rozhodnutí katastrálního úřadu.

„Myslím, že německá strana v tom vůbec nic neudělala, nezbývá než čekat na vyjádření spolkového ministerstva vnitra, snad to nebude dlouho trvat,“ doufá Petra Kunzová. Chebského starostu Jana Svobodu přístup německých úřadů mrzí. Případ podle něj zbytečně narušuje jinak velmi přátelské vztahy s Bavorskem. „Berlínská zeď už tu není 20 let, ale malinké zdi tady ještě přetrvávají, jedna z nich je ve vztahu Německo a město Cheb,“ domnívá se starosta.