Chcete si vydělat? Zastřelte divočáka v Královském Poříčí

Královské Poříčí - Obci na Sokolovsku už došla trpělivost. Přemnožení divočáci napáchali jen na obecním majetku škody za stovky tisíc korun. Prasata řádí hlavně v noci a lidé se jich bojí. Obec proto vypsala odměnu 500 korun za hlavu každého uloveného prasete. Myslivci se ale obávají, že kvůli letošní bohaté úrodě žaludů a rychlému množení prasat hlavní nápor obce teprve čeká.

Získat odměnu za ulovení divokého prasete ale nebude jednoduché. Podle tajemnice Obecního úřadu Královské Poříčí Ireny Kárové totiž musí být prokazatelně chycené nebo zastřelené v Královském Poříčí. Podle myslivců se ale v obci střílet nesmí. „Není možné lovit méně jak 200 metrů od poslední obydlené části. Takže lovit prasata v hustě obydlené obci je téměř vyloučené,“ řekl ČT vrchní lovčí Loketských lesů Jaroslav Adámek.

Zvířata už jen tak něco nevyplaší

Video Rozhovor s Ivanem Stefanem
video

Rozhovor s Ivanem Stefanem

Obec je ale zoufalá a neví, jak se jinak prasat zbavit. Divočáci už zničili dětské hřiště a okolí fotbalového stadionu. Nevynechali ani zahrádky u rodinných domků. Divočákům navíc stačí pouhé dva dny k tomu, aby upravenou zem znovu rozryli. Zvířata už ani jen tak něco nevyplaší. „Když jdete večer s děckama, běhají po silnici sem a tam,“ potvrdil obyvatel Královského Poříčí David Kroupa.

Zahrádkáři proto zpevňují ploty a zkouší divočáky odehnat pomocí zapáchajících pytlíků. Myslivci pro ně ale dobré zprávy nemají. Hlavní nápor prasat podle nich obce teprve čeká. Radní proto chtějí svolat mimořádné jednání s majiteli okolních lesů a pracovníky životního prostředí.