Záchrance v Karlovarském kraji chybějí lékaři

Karlovarský kraj – Vedení záchranky se ostře ohradilo proti plánům Karlovarského kraje, které chce posílat k pacientům jen sanitky bez doktorů, právě kterých má záchranná služba nedostatek. Podle jejího ředitele se tím ale zhorší kvalita péče o pacienty. Kraj musí řešit překročené limity přesčasových hodin u záchranky, jsou totiž porušováním Zákoníku. Kontrola, kterou na pracovišti nechal provést, odhalila, že Územní zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje limity překračuje až o padesát procent.

Ani dobře vyškolený zdravotník nesmí zraněnému podávat léky, které tlumí bolest. Na místě také nerozhodne, na jaké specializované oddělení sanita pacienta převeze. „Úroveň poskytované péče by se vrátila o 20 let zpět,“ uvedl ředitel ZS Karlovarského kraje Ivo Tukinski. Záchranář Marián Veleba doplnil. „My můžeme maximálně udělat zapečovat zlomeniny nebo zastavit krvácení. Léčí lékař.“

Záchranné službě chybí lékaři. Ti, kteří slouží, pracují tolik hodin, že porušují zákoník práce. Kraj může přesčasy zakázat, v takovém případě ale podle ředitele budou sloužit lékaři pouze na stanovištích v bývalých okresních městech. „Lékaři budou v práci jenom tři a na likvidaci hromadného neštěstí, jako je převrácený autobus, nabouraný vlak nebo spadlý dům už nebudou síly,“ dodal Ivo Tukinski.

Krajská radní pro oblast zdravotnictví Berenika Podzemská tvrdí, že v extrémních případech musejí pomáhat všichni lékaři v regionu: „Pokud se najde dostatečný počet erudovaných záchranářů, nevidím problém v tom, že by na stanovišti nebyl lékař ale záchranář. Záchranář je specializovaný právě k tomu, aby zajistil pacienta.“ Podle předsedy asociace záchranných služeb zatím není jasné, který ze systémů bude pro Česko nejlepší. Posádky bez lékařů už vyjíždějí třeba v Německu. „Máme informace z Německa a Rakouska, že od toho systému ustoupili poněkud překotně a nyní by se k němu rádi vrátili,“ namítl předseda Asociace záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Opatření, aby záchranná služba neporušovala zákoník práce, má Ivo Tukinski vypracovat do 15. prosince. Radní předpokládají, že bude trvat nejméně rok, než připravované změny pocítí pacienti.

Záchranná služba
Záchranná služba