Krize drtí jihočeské divadlo

České Budějovice - Jihočeské divadlo přijde o část své hlavní budovy. Důvodem je finanční krize a tím pádem i nedostatek peněz v českobudějovické městské pokladně. Radní proto na poslední chvíli zrušili koupi původně samostatného domu od restituentů. Opozice tento krok ostře kritizuje, podle nich město šetří v první řadě právě na kultuře.

Městu v kase s propadem daňových příjmů chybí peníze

Dva roky se v Českých Budějovicích připravoval ochod, který dokonce posvětili zastupitelé, je nyní na spadnutí. Důvodem je nedostatek peněz. “Město České Budějovice mělo zaplatit podstatnou část té kupní ceny ještě do konce letošního roku. S ohledem na propad daňových příjmů ty peníze však fyzicky nemá,” hájí se primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS).

Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták rozhodnutí respektuje, neboť jsou podle něj výsledky objektivní. Rozhodnutí rady města ale znamená, že divadlo o část své hlavní budovy, původně samostatného domu, ve kterém jsou nyní kanceláře, zkušebny, nebo třeba pokladna, téměř jistě přijde.

Opozici vývoj překvapil

Přípravě smluv předcházel dlouhý, drahý a hlavně neúspěšný soud s restituenty a později smlouvání o ceně. Podle opozičního zastupitele města Petra Braného (KSČM) je rozhodnutí velmi chybné a vláda kulturu vidí jako Popelku – až co zbyde. Divadlo tak teď s největší pravděpodobností čeká stěhování. Sezóna ale podle jeho vedení přímo ohrožená není.

S výrazným propadem příjmů se až na výjimky potýkají prakticky všechna česká města. České Budějovice už například ohlásily rušení nočních autobusových linek. Rada se v nejbližších dnech bude zabývat i prodejem dvou ze tří kulturních domů.