Spor o pozemek míří k soudu

Tábor - Spory o pozemek na obchvatu Tábora, kudy má vést dálnice D3, zřejmě skončí soudem. Majitel pozemku a Ředitelství silnic a dálnic se nemůžou shodnout na tom, jestli je stavba trvalá, nebo jen dočasná. To je přitom klíčové pro dohodu a případně i cenu za odškodnění. Každá strana hájí svoji pravdu.

Sporný pozemek má velikost pět set metrů čtverečních. Už v roce 1999 tu jeho majitel na základě všech povolení zahájil stavbu objektu. Tehdy úředníci rozhodli, že se jedná o stavbu trvalou. Dnes ale mluví jinak. „Posílají na nás tým právníků a hledají kličky a háčky, jak změnit statut stavby,“ tvrdí majitel pozemku Petr Bratránek. 

Majitel objektu si už před několika lety nechal vypracovat znalecký posudek. Cenu, za kterou je ochotný pozemek prodat, předložil Ředitelství silnic a dálnic. Od té doby se však nic neděje. „V tomto případě jsou jednání velmi složitá. Přesto chceme dokončit vyčlenění pozemku co nejdříve,“ říká ředitel Ředitelství silnici a dálnic v Českých Budějovicích Josef Pešl.   

V případě sousedního pozemku, kde ještě před třemi lety stála benzinová stanice, bylo tehdejší vedení Ředitelství silnic a dálnic vstřícnější. I když se jednalo jen o stavbu dočasnou, přesto dostal provozovatel stanice 49 milionů korun jako odškodné. „Je to skutečně právní problém, který není dosud uzavřen,“ přiznává generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík. 

Jednání mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a majitelem pozemku, na kterém má svou provozovnu, tak zůstávají dál na mrtvém bodě. „Pokud nedojde k dohodě, může dojít i k vyvlastnění, kdy se vyvlastňuje už za ceny tržní,“ uvádí náměstek ministra dopravy Tomáš Kás. 

Majitel pozemku se chce obrátit na právníky. Případem se tak začnou zabývat soudy.

/*json*/{"map":{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.414162,"lng":14.657792,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/