Zřícený dům v Soukenické je připraven na zbourání

Praha - Dům v Soukenické ulici v Praze, ve kterém na začátku října zřícené stropy usmrtily čtyři dělníky, se může začít bourat. Dělníci už kolem budovy ve dvorní části postavili lešení, ze kterého budou postupně obvodové zdi odstraňovat. Samotné bourací práce začnou podle zástupce vedoucího odboru výstavby v Praze 1 Josefa Čandy v druhé polovině listopadu. Demoliční četa do té doby musí ještě zajistit polozřícenou část domu, která je v zadní části objektu. Zřícení domu zatím brání ocelové konstrukce.

Část budovy v Soukenické ulici se zřítila 2. října. Stavební úřad v Praze 1 poté kvůli nestabilitě zbylých stěn rozhodl o zbourání dvorní části domu. Práce budou trvat asi tři měsíce, dělníci dům rozeberou ručně bez použití těžké techniky. Obvodové zdi sníží téměř na úroveň dvora a poté na místo nastoupí vyšetřovatelé, kteří budou zkoumat v suterénu objektu příčiny neštěstí.

Neštěstí si vyžádalo život Ukrajince, Moldavana a dvou Bulharů

Stavební úřad majiteli kromě zbourání objektu přikázal také zateplit štíty okolních domů, které obnažily předchozí stavební práce. Jejich obyvatelé si podle zástupce vedoucího odboru výstavby v Praze 1 Josefa Čandy na odkrytí stěžovali, báli se promrzání svých bytů.

Vyšetřování tragické události ale bude dlouhé a komplikované. Posudky zatím ještě nejsou úplné. Policie i odborníci tak viníka stále neznají. Magistrát klade vinu na stavbyvedoucího a firmu, která měla opravu domu na starosti. Na domě měli provádět práce, na které nebylo stavební povolení. Firma ale vinu popírá.     

Policistům se už podařilo na základě analýzy DNA ověřit, kdo v sutinách zemřel. Neštěstí si vyžádalo život Ukrajince, Moldavana a dvou Bulharů. Mužům bylo od 30 do 47 let.

V Soukenické ulici v centru Prahy se zřítila tři patra stropů činžovního domu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24