Charita v Kutné Hoře nemá peníze

Kutná Hora – Azylový dům pro sociálně slabé rodiny v Kutné Hoře končí, charita totiž nemá dost peněz na jeho další provoz. Původně počítala s dotací od ministerstva sociálních věcí, ta ale nepřišla. Třicet ubytovaných si musí do konce ledna najít náhradní bydlení. Azylový dům Přístav pro matky s dětmi a rodiny s dětmi pomáhá zvládnout krizové období lidem v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení a usnadnit jim sociální začlenění.

Janě Kmochové je 26 let, má tři děti a v azylovém domě bydlí už 2 roky. Je na mateřské a kam půjde, až se v lednu bude muset z ubytovny vystěhovat, netuší. Stejně jako většina rodin, které v domě bydlí. „Nevíme, kam půjdeme, nemáme vůbec nic. Dnes je těžké něco si sehnat, podnájmy jsou drahé,“ prohlašují obyvatelé azylového domu.

Charitě chybí v rozpočtu asi milion korun, spoléhala, že peníze získá od ministerstva práce a sociálních věcí, to však žádost o dotaci zamítlo. „Podle možností státního rozpočtu byla z původně požadovaných dvou milionů korun na dotace přidělena částka jeden milion 300 tisíc korun,“ vysvětlila tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Štěpánka Filipová.

To ale podle ředitele Oblastní charity Kutná Hora Roberta Otruby na provoz nestačí, jenom nájem a energie stojí ročně půl milionu. Jak uvedl, nedostatek peněz bude pro azylový dům likvidační: „Žádali jsme o pomoc Kutnou Horu, město však má bohužel záměr již v příštím roce tento objekt zlikvidovat a vybudovat zde nějakou víceúčelovou halu pro sport. Jiný objekt nám není schopno nabídnout.“ Starosta Ivo Šalátek (ODS) k tomu podotkl: „Prostor pro ubytování lidí z tohoto zařízení město nikdy nemělo, nemá a zatím ho ani nemá v plánu postavit.“

Podle starosty by se nějaké peníze na udržení azylového domu v rozpočtu města ještě najít mohly, rozhodnout však musí zastupitelstvo.

/*json*/{"map":{"lat":49.948254,"lng":15.267968,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.948254,"lng":15.267968,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Děti z problémových rodin nalézají v centru provozovaném přerovskou charitou potřebné zázemí i vztah ke škole.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24