Těžba kamene znepříjemňuje život obyvatelům Prosetína

Prosetín – Firma Granit-Zach, která působí v kamenolomu nedaleko Prosetína na Chrudimsku, přišla s plánem těžit ve velkém. Místní se ale bojí prašnosti, hluku a silných otřesů. V obci žije několik stovek lidí. Těžba kvalitního kamene by se měla zvýšit asi 40krát oproti současnému stavu. Starosta Prosetína Martin Havel potvrdil, že obec se k záměru firmy staví odmítavě.

Lidé mají obavy hlavně z otřesů, rodinné domy jsou totiž od kamenolomu vzdálené pouhých 150 metrů. Předseda sdružení Prosetínský trojlístek Milan Janoušek podle svých slov nevěří, že otřesy nebudou cítit. Firma, která v kamenolomu těží a záměr zvýšit těžbu ohlásila, se brání. Moderní způsob těžby kamene by podle vedení společnosti nezatěžoval obec více než nyní.

Jednatel firmy Granit-Zach Pavel Zach říká, že těžba bude probíhat podle povolených norem a limitů. Celý projekt by měli nestranně posoudit úředníci Pardubického kraje. Zdá se ovšem, že hejtmanství je na straně odpůrců zvýšení těžby. „Jistě to bude znamenat zatížení pro obyvatele,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD).

Obavy nejsou na místě, trvá na svém společnost Granit-Zach. Rozhodující váhu v celém sporu budou mít znalecké posudky. Studii, která prašnost, hlučnost a také riziko otřesů v okolí kamenolomu hodnotí, teď posuzuje ministerstvo životního prostředí.

/*json*/{"map":{"lat":49.9220512978,"lng":15.8299255371,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.830896288289,"lng":15.960388183594,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/