Dluh obce postihuje hlavně nezaměstnané

Česká Lípa - Ralsko na Českolipsku, město s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v Česku, by chtělo využívat nezaměstnané na veřejně prospěšné práce. Není to však možné kvůli šestimilionovému dluhu vůči státu. Podle starosty je takový postup nešťastný, protože na něj doplácejí právě lidi bez práce.

Více než dvacetiprocentní nezaměstnanost trápí Ralsko již dlouhodobě. Kvůli finanční krizi tu aktuálně nemá práci téměř dvě stě lidí, tedy skoro třetina obyvatel. Obec chtěla dát práci alespoň čtyřem dlouhodobě nezaměstnaným, a to v rámci veřejně prospěšných prací. „Pracovních příležitostí je zde minimum. Značná část obyvatel odjíždí za prací do automobilky v Mladé Boleslavi nebo si hledá práci v okolí,“ popisuje situaci starosta Ralska Miloš Tita. „V Ralsku není žádný větší zaměstnavatel, takže každé pracovní místo je zde důležité,“ dodává mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová.

Město ale musí na veřejně prospěšné práce zapomenout. Aspoň do doby, dokud nezaplatí šestimilionovou pokutu za špatné čerpání dotací, kterou dluží ministerstvu financí. „Tato záležitost nás překvapila a obávám se, že to je jistý způsob trestání lidí, kteří za nic nemohou, místo obce, která to způsobila,“ domnívá se starosta Tita. „Je pravidlem, že státní prostředky nelze poskytovat tomu, kdo státu něco dluží,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR Štěpánka Filipová.

Každé místo na veřejně prospěšné práce dotuje českolipský úřad práce deseti tisíci korunami. Díky tomu se počet lidí, kteří v regionu takto našli uplatnění, letos zdvojnásobil. Pro dlouhodobě nezaměstnané nebo lidi se zdravotním handicapem je to často jediná možnost přivýdělku. „Byla jsem na sociálce a jsem šťastná, že jsem tu práci dostala,“ přiznává jedna pracovnice veřejně prospěšných pracích.

Naprostá většina obcí v regionu režim veřejně prospěšných prací využívá. Pouze u dvanácti obcí naráží úřad práce na dlouhodobý nezájem i přesto, že vykazují téměř třicetiprocentní nezaměstnanost.

/*json*/{"map":{"lat":50.586029,"lng":14.804156,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.586029,"lng":14.804156,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/