Jednat o spalovně na Pardubicku chtějí tisíce lidí

Pardubice – Nové veřejné jednání o spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví na Pardubicku proběhne do dvou týdnů. První jednání o kontroverzním projektu mezi občany a ministerstvem životního prostředí skončilo fiaskem, když se zástupy lidí do sálu vůbec nedostaly. Podle ministerstva jsou na vině i sami odpůrci spalovny, prý nedaly o sobě vědět. Nyní se jedná o pronájmu celé ČEZ arény.

Před sálem pardubického klubu ABC, kde se mělo jednání odehrát, zůstaly davy rozčilených lidí. Ministerstvo, které si místnost pronajalo, pochybení odmítá. Ke spalovně do té doby obdrželo jen několik připomínek a s velkým zájmem prý nepočítalo. „Neměli jsme žádné povědomí o petici, která má téměř 50 tisíc podpisů. Dozvěděli jsme se o ní až ex-post,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

S tím však vedení pardubického kraje nesouhlasí, podle něj o petici s desítkami tisíc podpisů ministerstvo vědělo dávno. „Samozřejmě s tím byli předem seznámeni. Dokonce pan hejtman týden před projednáváním navštívil ministra,“ tvrdí náměstek hejtmana Jan Tichý. Šanony plné podpisů dnes raději Tichý odvezl do Prahy předsedovi poslanecké sněmovny.

Proti spalovně se otevřeně postavila i některá okolní města. Argumenty odpůrců sdílejí třeba v Hradci králové nebo Chrudimi. „Pokud neexistuje stoprocentní analýza, která by říkala, že provoz spalovny nemá vliv na zdraví lidí, tak je správné předpokládat, že ten negativní vliv na zdraví lidí existuje,“ shrnuje obavy místostarosta Chrudimi Petr Řezníček.

Ministerstvo dalo městu ultimátum – do dneška požadovalo náhradní variantu pro veřejné projednání. Jediným prostorem, který by mohl mít kapacitu i 10 tisíc lidí je podle primátora Pardubic Jaroslava Demla ČEZ aréna. Veřejné jednání o spalovně nebezpečného odpadu podle ministerstva nelze odkládat a mělo by se uskutečnit do 14 dnů. Jaké místo zvolí, záleží i na tom, kolik bude stát pronájem.