Lékařských pohotovostí v Pardubickém kraji ubude

Pardubický kraj – Jedenáct z celkem šestnácti lékařských pohotovostí chce do konce tohoto roku zrušit Pardubický kraj. Tento záměr šokoval starosty některých měst, proti rušení pohotovostí se bouří, podle nich je nepochopitelné. Rozhodnutí přinese velké komplikace při cestách za lékařskou péčí, citelné to bude především v zimním období nebo při vzniku akutní potřeby. Přitom již začátkem tohoto roku se některá tato zařízení musela stěhovat na jiné místo.

Zpráva přišla nečekaně, o to větší to byl šok. Krajský úřad totiž nečekaně ohlásil, že zruší dvě třetiny lékařských pohotovostí na Pardubicku. „Některým obcím jsme to již sdělili, s dalšími budeme teprve jednat,“ uvedla radní Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD). Proti záměru kraje se postavili starostové některých měst, s rušením lékařských pohotovostí nesouhlasí například v Králíkách, Hlinsku nebo v Poličce. „Pro naše město i pro zdejší kraj je to velmi vážná věc,“ prohlásil starosta Poličky Jaroslav Martinů (ODS).

Od příštího roku zůstanou v provozu pohotovosti pouze v pěti krajských nemocnicích. Starostové tvrdí, že je to hazardování se zdravím obyvatel některých odlehlých regionů. „Nedovedu si představit, že budeme v zimě nebo v noci transportovat lidi 30 kilometrů do nemocnice,“ poukázala starostka Hlinska Magda Křivanová (ODS). Kraj tvrdí, že nemá na vybranou. Jako kompenzaci, chce v problematických regionech posílit záchrannou službu. „Musíme zefektivnit systém záchranné služby, protože počítáme s nárůstem výjezdů,“ dodala radní Tauberová.

To ale nestačí, oponují nespokojení starostové. Kraj jim vzkázal, že pohotovosti mohou udržet, pokud však jejich provoz budou města financovat ze svého. „Není povinností města suplovat v plném rozsahu služby, které má zabezpečovat někdo jiný,“ namítla starostka Křivanová.

Již příští týden by se měli nespokojení starostové sejít. Chtějí krajský magistrát dotlačit k tomu, aby alespoň v některých městech lékařské pohotovosti ponechal. O výjimkách však vedení kraje nechce zatím ani slyšet.

Pohotovost
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová