Liberecká zoo přišla o lachtaního samce kvůli spolknutému kameni

Liberec – Zoologická zahrada v Liberci přišla o svého jediného lachtaního samce. Spolkl totiž zhruba čtvrtkilový kámen a při následné operaci přestal dýchat. Stejná příčina přitom v minulosti připravila o život i další dva lachtany z libereckého chovu. Zoo bohužel přiznává, že zabránit lidem v házení různých předmětů do bazénu je prakticky nemožné.

Dvěstěpadesátikilový lachtan Nico delší dobu odmítal přijímat potravu. Operaci ale lachtaní samec nepřežil. „To je pro zoo poměrně velká ztráta. Nico prokázal schopnost i v tomto prostředí dát mládě, což každý samec neprokáže,“ uvedl pracovník liberecké zoo Luboš Melichar.

První lachtan z libereckého chovu uhynul v roce 2004 v pražské zoo. V žaludku měl 7,5 kilogramu cizích předmětů, jako kameny, propisky, mince nebo dokonce hodinky. Před dvěma lety zemřela v Liberci ze stejného důvodu samice Maravilla. Vedení zoo poté nechalo bazén obehnat sklem, více se už podle něho udělat nedá. „Ty cizí předměty do bazénu padají, ať už padají návštěvníkům, nebo se stává, že i šimpanzi, kteří jsou vedle, občas hážou drny,“ popisuje ředitel zoo David Nejedlo.

Lachtani patří v liberecké zoo k největším lákadlům. V chovu po smrti samce zbyly už jen tři samice. Chovatelé zatím se sháněním nového samce nespěchají. Do Liberce však přijde pravděpodobně ze zahraničí.