Brandýská nemocnice je ve sporu s hejtmanstvím

Brandýs nad Labem – Soukromá nemocnice v Brandýse nad Labem dostala od Středočeského kraje smlouvu s požadavky, které považuje za nepřijatelné. Mezi nimi se objevilo například to, že pacienti přivezení záchrankou musí být ošetřeni přednostně. Kromě toho si kraj vymiňuje, že může kdykoli měnit rozsah péče. Na stranu brandýské nemocnice se staví i ministerstvo zdravotnictví.

Jako by museli řidiči podepsat, že budou jezdit vpravo – tak hodnotí krajem navrženou smlouvu mluvčí brandýské nemocnice Tomáš Cikrt. Je podle něj duplicitní a zbytečná, protože za zdravotní péči jsou smluvně zodpovědné pojišťovny. Říká, že jde o direktivu předem podepsanou hejtmanem Davidem Rathem.

Krajská mluvčí Berill Mascheková vidí výhodu smlouvy v tom, že kraj bude mít lepší možnost kontrolovat, zda nemocnice plní to, co má. Vysvětluje také podmínku upřednostnění pacientů, které přiveze záchranka: „Tyto případy bývají akutnější. Chceme předejít tomu, aby pak vůz hodinu čekal před nemocnicí.“ Kraj tvrdí, že kritiku očekával – jako první se totiž rozhodl využít zákon o péči v nestátních zdravotnických zařízeních.

Smlouvu posoudilo ministerstvo zdravotnictví. S něčím podobným se prý ještě nesetkalo, smlouva je podle něj udivující a nesmyslná, po odborné i právní stránce. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň upozornil hlavně na část, která nutí nemocnici zavázat se k tomu, že musí vyhovět jakýmkoliv požadavkům kraje. Krajské vedení tvrdí, že nemocnice smlouvu musí podle zákona podepsat. Ta to ale odmítá a je rozhodnutá se i soudit.