Kasteláni si pochvalovali letošní sezonu

Jindřichův Hradec – S příznivým hodnocením uplynulých měsíců přišli čeští kasteláni. Na svém prvním společném setkání v Jindřichově Hradci se shodli, že letošní sezona na hradech a zámcích byla poměrně úspěšná. Na příští rok se ale už dívají s obavami. Do oprav památek má jít méně peněz. Zdražovat vstupné ale nechtějí, o návštěvníky by prý přišli.

Stovku kastelánů z celé republiky doplnil stejný počet námětů, s čím novým překvapit návštěvníky v příští turistické sezoně. V jednom se ale shodli všichni – ta letošní byla vcelku úspěšná. Hospodářská krize poznamenala ztráty v návštěvnosti jen minimálně.

Ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková se nechala slyšet, že program se zaměřil především na domácí klientelu. Náměstek ředitelky Národního památkového ústavu Milan Svoboda upřesnil, že vzhledem ke krizi samozřejmě byl zaznamenán drobný úbytek návštěvnosti, ale naštěstí jen v jednotkách procent. Byl prý očekáván horší výsledek.

Už letos lákaly hrady a zámky turisty na řadu novinek. Například v Třeboni vsadili na výzdobu interiérů květy amarylisu a novou prohlídkovou trasu. Kasteláni se však obávají, že krize se projeví více v příštím roce. Podle vedení Národního památkového ústavu půjde do kulturních památek méně peněz.

Opravy se tak zřejmě ani v příštím roce nedočká jeden z objektů v jindřichohradeckém zámku. Jeho kastelán Václav Bis potřebnou sumu vyčíslil na čtyři a půl milionu korun. Zatímco v Jindřichově Hradci na inspiraci novinek pro příští sezonu teprve čekají, v Třeboni už mají jasno. Jak upřesnil kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman, půjde o možnost ubytování v objektu zámku.

Turisty letos lákal do památkových objektů projekt pod názvem Oživlé památky. V příštím roce to budou například koncerty vážné hudby.

Výzdoba květy amarylisu
Výzdoba květy amarylisu