Prameny bude spravovat státem jmenovaný správce

Prameny – Je to poprvé, kdy se ministerstvo vnitra rozhodlo nechat spravovat obec správcem, kterého jmenuje stát. Ve městě se rozpadlo zastupitelstvo a nikdo z místních na radnici nechce. Mají pro to pádný důvod – vesnice se 150 obyvateli je zadlužená. Ministerstvo musí správce dosadit podle zákona do 13. prosince, tedy do jednoho dne po neuskutečněných volbách.

Dlouholetý dosluhující starosta Václav Brener vysvětluje, proč se vesnice zadlužila. On sám nechal udělat vrty na jímání minerálních vod. Dva investoři s ním podepsali smlouvu na stavbu velké stáčírny. Přes vydané stavební povolení ale CHKO Slavkovský les a Pozemkový fond ČR projekt smetly ze stolu. Investoři couvli a dluhy, které vlivem úroků nabobtnaly na pětadvacet milionů korun, zůstaly na vesnici.

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka informoval, že ve spolupráci s ministerstvem financí se bude řešit zadlužení obce. Podle Václava Brenera může o majetku obce rozhodovat pouze zastupitelstvo. Starosta chtěl už dávno ze zdravotních důvodů odstoupit. Teď ale uvažuje o odvolání proti rozhodnutí o dosazení správce k nejvyššímu soudu. Bojí se, že správce hluboko pod cenou rozprodá pozemky, na kterých jsou vrty s minerálkami.

Starosta si také myslí, že to hraje do karet lidem, kteří stáli za krachem projektu na stáčírny a možná i za nezájmem místních o veřejné věci. Hydrogeolog Jan Pěček dodal, že minerální prameny v obci patří mezi nejkvalitnější.

/*json*/{"map":{"lat":50.1029644872,"lng":12.6040649414,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.050525683613,"lng":12.731781005859,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/