V jižních Čechách se pustili do rekonstrukcí bazénů

Jižní Čechy – Stále se zhoršující podmínky v přírodních koupalištích nutí řadu jihočeských měst investovat stovky milionů korun do rekonstrukcí stávajících plaveckých zařízení, nechtějí totiž přicházet o návštěvníky. Bazény jsou ale mnohde za hranicí životnosti a ne každé město na opravu najde dost peněz.

Jindřichův Hradec se loni v říjnu pustil do jedné z nejnákladnějších rekonstrukcí ve městě. Plavecký bazén už nesplňoval hygienické normy. Byl přitom jediným místem k vodním sportům ve městě. Rybník Vajgar totiž pravidelně hned počátkem léta bývá plný sinic. Správce plaveckého stadionu Petr Cihla vidí příčinu v chovných rybnících nad Vajgarem.

Plavecký stadion v Jindřichově Hradci teď patří k nejmodernějším v kraji. Jeho oprava přišla město na 170 milionů korun. Podle jeho vedení se investice vyplatila. Místní nemusí dojíždět jinam a návštěvníci města mají důvod se ve městě zdržet déle.

I v Písku dávají návštěvníci přednost plaveckému bazénu před přírodními koupališti. Ročně si v něm zaplave přes sto tisíc lidí. Málokdo ale tuší, v jakém stavu je technické zázemí objektu. Z promáčených stropů rostou krápníky, technologie je zastaralá. Vedoucí píseckého bazénu Jan Liška informoval, že stavba je již 30 let stará.

Na rozdíl od Jindřichova Hradce by byla v případě píseckého bazénu rekonstrukce dražší než výstavba nového. Město by provoz muselo dotovat. Jak říká Jan Liška, šlo by zhruba o sedm milionů ročně. Písek tedy čeká stavba nového bazénu, 200 milionů korun ale prozatím nemá. Spoléhá na evropské fondy. S výstavbou tu ale musí začít co nejdříve, statici totiž hrozí, že stávající zařízení kvůli špatnému technickému stavu uzavřou.