Liberecký kraj vydá pět milionů na nové hlasovací zařízení

Liberec – Zasedací místnost v sídle Libereckého kraje bude mít nové hlasovací zařízení za více než 5 milionů korun. Prosadilo to současné vedení kraje i přes nesouhlas opozice, která tvrdí, že podobná investice je v této době zbytečná. Kraj letos totiž získá na daních o 200 milionů korun méně než loni. Podle opozice by měl proto šetřit.

Opoziční krajský zastupitel Radim Zika (ODS) říká, že investice by spíš potřeboval například program obnovy venkova. Nutnost nového hlasovacího zařízení zpochybňuje také zastupitel Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Původní hlasovací zařízení, které zastupitelé používají od roku 2003, stálo skoro 7,5 milionu korun. Podle vedení kraje je už ale systém zastaralý a velmi poruchový.

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) dodal, že ke starému zařízení už v případě poruchy neexistují žádné náhradní díly. Podle některých odborníků se nová technologie od té původní moc neliší. Nejvíce rozdílů je prý v designu. Vedení kraje si ale stojí za svým. Díky novému hlasovacímu zařízení budou moct lidé například sledovat zasedání zastupitelstva na internetu, což doposud nešlo.