Karlovarští řeší problém obtížných soch

Karlovy Vary - Pomníky komunistických diktátorů a myslitelů, které léta symbolizovaly moc totalitního režimu, sice většinou zmizely z veřejných prostranství, ale nezmizely úplně. Většina soch, často v nadživotní velikosti, překáží v depozitářích měst a mnohé radnice dodnes nevědí, co s nimi. To je i případ Karlových Varů, které řeší otázku, jak se sochami z minulosti naložit.

Bronzová socha Lenina a žulové sochy Stalina a Gottwalda v nadživotní velikosti jsou už několik let odložené v areálu Lázeňských lesů nedaleko Karlových Varů. Lesníkům překáží. Lidem, kteří na pilu chodí na exkurze, zpestřují prohlídku. „Manipulace s nimi je velmi problematická, pro lidi je to spíš taková perlička,“ říká ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžen Krejčí.  

Ani dvacet let po pádu komunismu nenašla radnice pro sochy žádné využití. Prodat je nechce, zničit už vůbec ne. „Jsou to výtvarná díla. Například ta bronzová byla vyčíslena v době pořízení na dva a půl milionu korun a ty ostatní mezi milionem a půl a dvěma miliony,“ upozorňuje mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. „V rozumné společnosti by takové sochy měly skončit někde v muzeích, jsou přece jenom dokladem té určité doby,“ domnívá se archeolog a historik Krajského muzea Karlovy Vary Jiří Klsák.   

Jiný osud ale měla další odložená socha, kterou město nedávno přesunulo ke karlovarskému letišti. Bronzovému Juriji Gagarinovi tu občas návštěvníci z Ruska kladou k nohám květiny. „Vzhledem k tomu, že to byl letec, tak při rekonstrukci mezinárodního letiště padla myšlenka přemístit ho právě tam,“ vysvětluje Jan Kopál. 

Jediný, kdo se po listopadu 89 nemusel z centra města stěhovat, je Karel Marx. Socha totiž stojí v parku naproti ruskému konzulátu. „I z tohoto titulu samozřejmě může být její odstranění trošku citlivé,“ přiznává Jiří Klsák. 

Socha Karla Marxe není v Karlovarském kraji jediná, která zůstala na svém místě. Předrevoluční dobu připomínají také sochy rudoarmějců, pionýrů a budovatelů socialismu v tehdejších hornických městech Sokolově a Ostrově.