V Karlových Varech budou platit přísnější pravidla pro ubytování sociálně slabších

Karlovy Vary – Karlovarští radní hodlají zpřísnit podmínky v městských nouzových ubytovnách, které byly určené na přechodnou dobu a především pro lidi, kteří se náhle ocitli v potížích. Mnoho bytů bylo ale podle radních zneužíváno, a tak budou už od ledna příštího roku ubytovávat potřebné dráž a pouze na omezenou dobu. Na to již ale s obavami reagovali zástupci romského občanského sdružení, některé rodiny totiž nedokázaly svou situaci vyřešit ani za deset let a mohly by nyní skončit na ulici.

Za pronájem městského bytu pro sociálně slabší v centru Karlových Varů zaplatí rodina pouze 2500 korun. Tržní nájemné by bylo nejméně dvakrát vyšší, toho však lidé zneužívají. „Některé rodiny bydlí na ubytovně déle než 10 let nebo už dokonce v několikáté generaci,“ potvrdil mluvčí magistrátu města Jan Kopál. Předseda Romského občanského sdružení Karlovy Vary Ladislav Bílý však namítl: „Bydlení v Karlových Varech je ohromně drahé, jedna místnost přijde na pět tisíc.“

Radnice chce podmínky pro využívání městských ubytoven zpřísnit – nájemné podraží a doba, po kterou bude možné byt za zvýhodněných podmínek využívat, bude omezena. „Po třech letech jim končí ubytování a již nemají nárok na nouzové ubytování v našich ubytovnách,“ vysvětlil náměstek primátora města Tomáš Hybner (ČSSD). Zástupci romského sdružení změny v sociální politice magistrátu vítají, zároveň však upozorňují na to, že některým rodinám 3 roky nebudou stačit, aby své problémy vyřešily a našly si vlastní bydlení. „Nevím, zda má vedení magistrátu povědomí, co se všemi sociálními případy bude dělat,“ dodal předseda Bílý.

V městských ubytovnách, které by měli využívat pouze lidé v tíživé životní situaci, žijí stovky nájemníků. „Za údržbu nemovitostí platí magistrát ročně miliony korun z veřejných peněz, a proto by měly pomáhat především lidem, kteří se dostali náhle do problémů,“ brání se náměstek primátora.

Pokud rada města návrh schválí, přísnější pravidla pro ubytování sociálně slabších začnou platit už od 1. ledna příštího roku.

Byty
Byty