Zvýšení nájmů vyvolalo v Prachaticích vlnu odporu

Prachatice – Proti razantnímu zvyšování nájmů demonstrovalo asi sto padesát lidí na hlavním náměstí v Prachaticích. Šlo o jeden z prvních masových protestů proti deregulaci v Česku, vyšší náklady na bydlení v obecních bytech podle organizátorů poškodí celé město. Skokové zvýšení představuje nárůst výše nájmu o padesát tři procent. Představitelé radnice jejich výtky odmítají s tím, že jde o předvolební kampaň. Obyvatelé Prachatic se ale vzdát nechtějí, v protestech budou pokračovat.

Požadavky demonstrantů byly jasné: „Nejsme ovce, pojďte si to zkusit sami. Zvyšování nájmů odmítáme!“ S peticí na zastupitelstvu neuspěli, nyní tedy přitvrdili. „Jednali s námi jako s kusem hadru,“ potvrdila jedna z účastnic demonstrace. Zákon o deregulaci nájmů se týká asi 760 tisíc bytů v celém Česku, radnice jej nemusí, ale také mohou naplno využít. Koaliční zastupitelé se podle svých slov spíš přesvědčit nenechají, organizátoři protestu proto uvažují třeba o místním referendu.

Největší problém je v současné době právě v menších městech s velkým počtem obecních bytů, nárůst nájmů o 53 procent se v Prachaticích týká téměř 20 procent místních obyvatel. „Téměř už nezbývá na jídlo, proto se lidé sami zvedli,“ uvedla zastupitelka města a krajská radní Jana Krejsová (ČSSD). Účastníci demonstrace dokládají: „Z celého důchodu mi zbude 2900 korun, z toho se nedá žít. Důchodci to prostě utáhnout nemůžou.“

Na prachatickou demonstraci představitelé města nedorazili, už v minulosti ale argumentovali tím, že i přes zdražení bude regulované nájemné stále výrazně nižší než to tržní. Tvrdí, že pokud by činže nezvýšili, pomohli by pouze jedné skupině obyvatel. Podle zastupitele Prachatic a jednatele Městské správy domů a bytů Jiřího Vejvody (ODS) jde ale už o otevřený politický boj: „Začala kampaň před komunálními volbami, ty budou za rok. Čeká nás perný rok.“ Radní Krejsová namítla: „Platí zákon akce a reakce. Tohle je reakce.“ Městský zastupitel za KSČM Vladislav Velich doplnil: „Pokud ti naštvaní lidé přijdou k volbám, je to jasné.“

Relativně klidná demonstrace skončila po čtvrté odpoledne. Jaké budou další formy protestu, oznámí organizátoři příští týden.

Proti razantnímu zvyšování nájmů demonstrovali lidé na hlavním náměstí v Prachaticích.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24