Dvacetihektarová kasárna v Kališti přejdou na obec

Kaliště – Dvacet let trvající dohady o rozsáhlý areál kasáren v Kališti na okraji Českých Budějovic končí. Kraj je zdarma předá blízké obci Homole. Ta zatím konkrétní využití pro areál nemá. Na opravu objektu jí ale chybí i finanční prostředky, a proto bude hledat investora. Celý komplex je navíc v dezolátním stavu. Armádu přišla základna na 170 milionů korun, nikdy ji ale oficiálně nedostavěla.

Z raketové základny za desítky milionů korun dnes zůstaly jen rozpadlé budovy a počmárané zdi. Původně zde přitom stály sklady, garáže, benzínové stanice, panelové domy nebo dvě kotelny. Policie ale nestačila areál hlídat, staveniště se tak podle místních obyvatel stalo rájem pro zloděje. „Areál je umístěn v lese a i policie má v tomto směru omezené kapacity,“ řekl ČT mluvčí Jihočeské policejní správy Jiří Matzner.

Komu nepotřebný komplex darovat, řeší armáda už od devadesátých let. „Z našeho pohledu bylo nutné, abychom dosáhli úspor, tento majetek převést,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Darovací smlouvu nakonec armáda uzavřela s Jihočeským krajem. Minulá krajská reprezentace chtěla areál získat pro blízké letiště, současní radní ale plány změnili. Pro komplex nenašli využití, a tak ho převedli na obec Homole.

Podle starostky obce Marie Štěpánkové (nez.) jde ale spíš o danajský dar. Obec se přesto pokusí další devastaci objektů zabránit. Konkrétní využití pro areál zatím nemá. Nechce zde stavět ani žádné bytové domy. Rozpadlé budovy naopak strhne: „Budeme samozřejmě hledat investora, protože obec na to nemá finanční prostředky.“

Kasárna v Kališti
Kasárna v Kališti
Více fotek
  • Kasárna v Kališti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1245/124428.jpg
  • Obecní úřad Homole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1245/124425.jpg