České Budějovice šetří, kde se dá - potřebují miliony

České Budějovice - Příjmy českých měst se krátí a s nimi i rozpočty. Nejinak je tomu v Českých Budějovicích, které v rozpočtu na příští rok sáhly k razantním úsporným opatřením. Radnice kromě chce prodat dva kulturní domy a zrušit noční linky MHD. Zaměstnance českobudějovického dopravního podniku čeká také snižování platů a propouštění. Město navíc zatěžují finance, které musí vynaložit na rekonstrukci sídlišť a výstavbu hřiště pro volný čas občanů. V případě obou projektů totiž využívá podporu z evropských fondů a částkou šesti set milionů korun se musí podílet na spolufinancování.

Podle informaci českobudějovického zpravodaje České televize Petra Šuleře se náklady na revitalizaci sídliště pohybují kolem 400 milionů – evropské fondy na projekt přispějí až třemi čtvrtinami částky. Podle náměstka primátora Českých Budějovic Františka Jelena (ODS) je potřeba využít stávající kurz eura k české koruně. „Stojí za to, aby město ty prostředky, které potřebuje na kofinancování, zajistilo,“ řekl Jelen.

Opozice ale s postupem města nesouhlasí. „Hledat zdroje tím, že budou rozprodávat městský majetek, respektive propouštět zaměstnance dopravního podniku, je špatné,“ varoval opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Joch. Jak připustil i primátor Juraj Thoma, v některých případech platy klesnou ve srovnání s loňským rokem o 4 %. Představený rozpočet budou České Budějovice schvalovat v prosinci.

V rozpacích nad postupem města jsou i oslovení ekonomové Petr Bánovský a Pavel Šťastný. Využití evropských dotací kvitují, ale pouze za předpokladu, že investice přinesou v budoucnu zisk.