Zmanipulovaný tendr na hradeckém soudu?

Hradec Králové - Výsledky i průběh výběrového řízení na dodávku počítačové technologie Krajskému soudu v Hradci Králové napadá pražská firma NWA. Tvrdí, že měla v tendru nejnižší cenu a nabídku lepší nebo srovnatelnou i v dalších parametrech s konkurenční firmou. Přesto zakázku nezískala. Soud pochybení při vyhodnocení výběrového řízení odmítá.

Jednatel pražské firmy NWA tvrdí, že jejich cenová nabídka byla o třicet čtyři tisíce nižší než konkurenční firmy. Přesto firma zakázku na dodávku diskových polí pro datové schránky u Krajského soudu v Hradci Králové nevyhrála. Přitom cena byla rozhodujícím kritériem, měla váhu šedesáti procent. „Byla zde i další kritéria, například technické parametry a servisní podmínky. Ty měl lepší vítěz soutěže,“ odmítá podezření o zmanipulování soutěže mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Aleš Korejtko. „Já se domnívám, že jsme to měli vyhrát. Nabídli jsme lepší cenu, stejné technické parametry a o něco málo horší servisní podmínky. Ty však nebyly až tak rozhodující. Proto se domnívám, že jsme byli poškozeni,“ tvrdí jednatel firmy NWA Jiří Beran. 

Počítačovou technologii pro datové schránky za milion tři sta dvacet pět tisíc korun nakonec dodala firma AGCOM ze Smiřic u Hradce Králové. Druhého pražského soutěžícího zaskočilo i to, že vyhodnocení tendru proběhlo doslova bleskurychle, netrvalo ani dvě hodiny. „S přihlédnutím k velkému počtu dokumentů se domnívám, že to rozhodnutí bylo příliš rychlé,“ uvádí Jiří Beran. „Ta kritéria byla pouze tři, nedomnívám se, že je problém tato tři kritéria u dvou soutěžících vyhodnotit během jedné hodiny a čtyřiceti pěti minut,“ vysvětluje Aleš Korejtko.   

Jednatel firmy NWA Jiří Beran se však přesto domnívá, že výběrové řízení bylo předem rozhodnuto. „Podezření, že se soutěží bylo jakkoliv manipulováno, můžeme zcela vyloučit,“ zdůrazňuje Aleš Korejtko. Zároveň upozorňuje, že při tomto typu soutěže do dvou milionů korun není proti výsledku přípustné odvolání k zadavateli ani k antimonopolnímu úřadu.