Karlovarská opozice brojí proti magistrátu

Karlovy Vary – Opoziční zastupitelé v Karlových Varech napadají magistrát, že jim úmyslně kazí veřejné akce. Hlavně ty, které by mohly kritizovat vedení města. Nyní se politici přou o to, kdo měl právo pořádat 17. listopadu mítink na hlavní karlovarské třídě. Spor už řešili i přes právníky.

Zastupitel Jiří Kotek tvrdí, že nahlásil Festival Svobody na 17. listopadu už v září. Město podle něj na poslední chvíli na stejné místo i čas naplánovalo jinou akci. Říká, že to není poprvé. Mluvčí magistrátu Jan Kopál vyvrátil, že by město chtělo překazit akci.

Primátor Werner Hauptmann (ODS) se brání, že naopak ustupoval. Odhalení pamětní desky významnému básníkovi a disidentovi Jindřichu Konečnému město naplánovalo už na 14:00. Dodal, že při pietních záležitostech by měla jít politika stranou.

Opoziční zastupitel význam pamětní desky nezpochybňuje. Podle něj ale z plakátů, které měli i úředníci na odboru kultury, jasně vyplývalo, že Festival Svobody měl začít už ve dvě hodiny odpoledne, a ne až v 16:00. Podle advokáta Karla Jelínka nebyl krok města v souladu se shromažďovacím zákonem.

Zástupci magistrátu s tím nesouhlasí. 17. listopad je podle nich natolik významný den, že není problém, aby na hlavní třídě na sebe navazovalo více akcí. Podle právníků v tomto případě už nejspíš žádná ze stran nemůže spor napadnout u soudu. Stížnost totiž nikdo neuplatnil v okamžiku konání akce.