Obce na severozápadě lépe dosáhnou na dotace EU

Severní/západní Čechy – Projekty s podporou Evropské unie by měly být od příštího roku pro malé a střední obce na severozápadě Čech dostupnější. Regionální rada Severozápad slíbila zjednodušit a hlavně zrychlit vyplácení těchto akcí. Doteď to bylo vždy až po jejich dokončení a v tom byla hlavní potíž – právě menším obcím totiž banky nechtěly poskytovat úvěr.

Krušnohorské město Abertamy chtělo zrekonstruovat náměstí. Uspělo se žádostí o dotaci z regionálního operačního programu. Protože se ale podle pravidel peníze rozdělují až po realizaci projektu, musela radnice požádat o úvěr. Starosta obce Zdeněk Lakatoš uvedl, že banka zhruba 50milionovou částku vyplatit odmítla.

Radnice nakonec peníze dostala, musela ale zastavit obecní majetek. Problémy přitom nemají jen malá města. Karlovy Vary získaly dotaci na dva sportovní areály. Musí si také vzít úvěr a šetřit v rozpočtu. Náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner dodal, že dochází k problémům v účetnictví.

Úřady si uvědomují, že se úvěry nyní shání podstatně hůř. Od příštího roku proto zavádí opatření, které by žadatelům mělo výrazně pomoct. Dotace budou vyplácet dříve a častěji. „Žadatelé si své projekty budou moci rozdělit na čtyřměsíční etapy a postupně po těch čtyřech měsících k nám chodit s žádostí o platbu,“ upřesnil ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Vráblík.

Regionální operační programy jsou pro obce důležité. Radnice jejich prostřednictvím nejčastěji žádají o příspěvky na opravy škol, silnic nebo rozvoj cestovní ruchu. Od roku 2007 už bylo pro severní a západní Čechy schváleno 216 projektů za 13 miliard korun – zatím nejvíc ze všech regionů v České republice.