Světlá má nové moderní vytápění, nahradí teplo ze sklárem

Světlá nad Sázavou - Novou kotelnu, která zajistí bezproblémové zásobování města teplem, dnes otevřeli ve Světlé nad Sázavou. Kotelna nahradila systém závislý na odpadním teplu z tamních skláren Bohemia, které loni v září zkrachovaly. Kromě nárůstu nezaměstnanosti ovšem vznikly odstavením sklářských pecí i problémy s dodávkami tepla. Nyní už podobná situace nehrozí.

Dosud byla většina města závislá na odpadním teplu ze skláren. „Světlá byla skutečně ve velice vážné situaci, na odpadní teplo je napojeno více jak 1 500 domácností i infrastruktura, takže tady skutečně hrozil kolaps,“ připouští starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová. Loňskou zimu lidé přečkali s minimálními výpadky pouze proto, že mimořádné náklady na vytápění města hradil osm měsíců Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten také zajistil ve spolupráci s městem rychlou změnu dodavatele tepla. „Stávajícímu provozovateli a vlastníku jsme odejmuli zařízení a dosadili jsme sem jiného držitele licence,“ upřesnil Jaroslav Vítek z ERÚ.

Nová firma v rekordně krátkém čase přebudovala městský teplovod a na sídlišti Na Bradle přeměnila starou deset let nevyužívanou kotelnu v jeden z nejmodernějších zdrojů tepla v zemi. „Nová technologie, která zde je, kombinuje výrobu elektřiny a tepla, jedná se o kogenerační jednotku,“ vysvětluje systém Ivo Poukar ze společnosti Tedom Energo, která výměnu zajistila.

Obyvatelé Světlé se nemusejí obávat ani zdražování tepla. I přes velké investice do nových technologií v této kotelně mají až do konce roku 2015 garantovanou pevnou sazbu závislou pouze na cenách plynu.