Policisté došetřují srpnový požár v Blatné

České Budějovice - Za srpnový požár v Blatné, při kterém uhořeli v dílně dva mladí brigádnici, nebyl zatím nikdo obviněn a případ bude možná odložen. Podle kriminalistů vznikl požár při broušení nožů sekačky nebo od nedopalku cigarety. Čekají ještě na poslední posudek. Způsob práce v dílně se mezitím už změnil a rodiny obětí dostanou od města odškodné.   

V  areálu technických služeb visí černý prapor. Pod ním se stále objevují nové svíčky, přibývají věnce. „Lidem v  Blatné ta tragédie zůstane ještě dlouho v paměti,“ přiznává starosta obce Josef Hospergr. 

Oheň v dílně podle vyšetřovatelů vzplál při dolévání benzínu do sekaček. Znalci dospěli k závěru, že příčinou nebyl ani výboj statické elektřiny, ani zkrat na elektrických zařízeních v okolí. „Pravděpodobná verze je, že při použití uhlíkové brusky došlo k požáru travního odpadu na zemi,“ uvádí mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Policisté prověřují ještě verzi s nedopalkem. Podle oslovených svědků, kteří odmítli vystoupit před kamerou, nikdo v dílně nekouřil, nože do sekaček brousili asi hodinu před vznikem požáru. „V souvislosti s tímto případem dosud nebyl nikdo obviněn,“ říká mluvčí Policie ČR ve Strakonicích Jaromíra Nováková.   

Odškodnění ve výši 240 000 korun plus náklady na pohřeb získají rodiny obou brigádníků, až policie případ definitivně uzavře. Mezitím zaměstnanci technických služeb po požáru změnili způsob práce. Sekačky a traktory nastěhovali do garáže, nože brousí v dílně vzdálené téměř sto metrů. Snížili tak požární riziko na minimum.

Dva vysokoškoláci, kteří pomáhali s údržbou zeleně, uhořeli v dílně 11. srpna. Oheň jim tehdy odřízl únikovou cestu. Radnice na místě tragédie vybuduje pomník. Ten bude stát do konce roku a navrhnou si ho příbuzní obětí.  

/*json*/{"map":{"lat":49.420787,"lng":13.881405,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.420787,"lng":13.881405,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/