Nad Bochovem na Karlovarsku visí velké dluhy

Bochov – Stát chce po bochovské radnici za porušení podmínek při rekonstrukci základní školy zpět dotaci ve výši 29 milionů korun. Dalších 27 milionů navíc dělá penále. Radnice zatím nic nezaplatila. Před půl rokem požádala o prominutí sankce a dodnes čeká na rozhodnutí.

Do bochovské základní školy dnes chodí 200 dětí z dvaceti okolních obcí. Ještě před pěti lety ale kvůli statickému narušení části budovy a dalším nedostatkům hrozilo omezení provozu. Dotace od státu ale školu zachránila. Ředitel ZŠ Bochov Jaroslav Svoboda popsal, že budova se zateplila, dodělaly se fasády, okna se vyměnila za plastová a proběhla rekonstrukce sociálních zařízení.

Podle kontroly finančního úřadu ale město při opravě školy zapomnělo na rekonstrukci hřiště. Stát proto chce vrátit celou dotaci a navíc i penále – dohromady 57 miliónů korun. Starosta Bochova Miroslav Egert říká, pokud by obec měla částku vracet, znamená to pro ni zastavení rozvoje zhruba na dvacet let. Roční rozpočet města činí přibližně 35 milionů korun.

Starosta chybu radnice uznává, podle něj ale hřiště do projektu zapsal jeden z bývalých úředníků omylem. Dotace by na jeho opravu nestačila. Už v dubnu proto požádal o prominutí sankce ministerstvo financí. „Velmi přísně se posuzuje splnění účelu dotace, to je to hlavní. Pokud jde o formální nedostatky, na ty už se tak přísně nedíváme,“ nechal se slyšet mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Problémy s vracením dotace řešila před čtyřmi roky i obec Stružná na Karlovarsku. Stát chtěl zpátky 13 miliónů za stavbu kanalizace. Radní se ale nakonec s ministerstvem financí dohodli a zaplatili jen část penále. Naprostá většina případů, kdy finanční úřad odhalí nesrovnalosti s poskytnutou dotací, se týká špatně zpracované administrativy.

/*json*/{"map":{"lat":50.2208519985,"lng":13.1341552734,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.150506368998,"lng":13.049697875977,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/