Plzeň opět řeší spor kvůli městskému parku

Plzeň – Na plzeňské radnici se zastupitelé už zase dohadují kvůli sporné směně pozemků. Týká se dvou parků. Městský, známý jako Luftova zahrada, je chráněný pro svoji výjimečnost. Papírenský park, který patří soukromé firmě, je sice zanedbaný, ale zase blízko centra, což vyzdvihují zastánci směny. Tvrdí, že by ho využilo mnohem více lidí. Odpůrci kontrují, že na takové transakci město jen prodělá.

Pod petici proti směně Luftovy zahrady za část Papírenského parku se podepsalo už více než 900 lidí. Vadí jim, že by tak soukromá firma získala za průměrný pozemek cennou historickou zahradu, jak potvrdil člen petičního výboru Jaroslav Krásný. Podle odpůrců směny nemá Papírenský park takovou hodnotu, jako Luftova zahrada.

Radní, kteří směnu prosazují, namítají, že Papírenský park v centru poslouží lidem ve větší míře než sice hezčí, ale hůř položená Luftova zahrada na okraji města. S tím souhlasí i starosta třetího plzeňského obvodu Jiří Strobach (ODS) a primátor Plzně Pavel Rödel (ODS). Transakce už jednou zastupitelstvem neprošla. Zdaleka ne všem komunálním politikům připadá výhodná.

„Nevidím důvod k tomu, aby se město zbavovalo hezkého parku,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Vladimír Duchek. Poslední slovo podle petičního výboru ještě nepadlo, protože se kontroverzní směna může objevit na některém z příštích zastupitelstev.