Opravený Pavilon v Grébovce nabízí kavárnu a kuželky

Praha – Více než dva roky trvala rekonstrukce Pavilonu, hrázděného objektu v Havlíčkových sadech neboli Grébovce v Praze. Když stavbaři a restaurátoři Pavilon přebírali, zazněly také hlasy, že by bylo lepší stavbu zbourat a postavit raději kopii. Kompletní rekonstrukce Pavilonu, která zahrnovala celkovou opravu zdiva, střechy, oken, maleb a dostavbu části křídla podle návrhu architekta Jiřího Javůrka, byla ale dokončena letos v létě a objekt byl zpřístupněn 19. září. Budova by nyní měla sloužit jako zahradní kavárna a cukrárna. Součástí restaurátorských prací byla rovněž replika historické kuželkové dráhy.

„Jednalo se o naprosto ojedinělý přístup k rekonstrukci, která byla velice náročná zejména ve vazbě na přímou koordinaci veškerých řemesel a restaurátorských prací, kdy se jeden bez druhého neobešel,“ uvedl Ondřej Janů, zástupce stavební firmy.

Oprava probíhala takzvaným restaurátorským způsobem, kdy se postupuje doslova díl po dílu. Několika druhy hub a hnilobou silně napadené dřevěné části byly vyměněny z pouhých pětadvaceti procent. „Když to byl dvoumetrový kus, my jsme vyměnili třeba pouze třicet centimetrů. Proč totiž měnit zbylých sto sedmdesát, když pouze třicet je napadených,“ vysvětluje Jaroslav Klán, dendrolog.

Byly objeveny kvalitní nástěnné malby a původní nápisy

„Je to výjimečný případ, kdy došlo ke shodě jak zájmu investora, tak i památkové péče. Myslím, že Praha 2 tomu věnovala skutečně mimořádnou pozornost a s tím spojené finanční prostředky, bez kterých by to nebylo možné,“ říká Eva Kosová z Národního památkového ústavu Praha.

Restaurátoři vyměňovali i jednotlivé cihly ve zdivu a celou fasádu navíc patinovali. Své si restaurátoři odpracovali také v interiéru, kde nad dřevotřískovými podhledy objevili velmi kvalitní nástěnné malby. Obnovili navíc původní, později seškrábané německé nápisy. „Malby byly v hrozném stavu,“ říká restaurátor Peter Stibar a popisuje: „Hodně narušené, prosolené, špinavé, přemalované, částečně odpadané.“

Pavilon teď doplnilo třetí moderní prosklené křídlo. Tady funguje kavárna, se kterou se od jara počítá i ve středním křídle, které není zateplené. Architekti vrátili do původní podoby zahradu za Pavilonem, která v posledních desetiletích sloužila jako hřiště. Otevřeli tak znovu průchod od Gröbeho vily do samotných sadů.

Pavilon v Grébovce

0Průmyslník Moritz Gröbe nechal postavit Pavilon v sedmdesátých letech 19. století podle návrhu Josefa Schulze. Původně sloužil jako zahradní herna se střelnicí, kuželnou, šachovými stoly a dalšími atrakcemi, kde si mohli návštěvníci tehdejšího areálu odpočinout a odreagovat se. Pavilon později během 20. století sloužil jako jesle nebo hospoda. V roce 1989 ho převzala společně s celým areálem do vlastnictví městská část Praha 2, která zjistila, že se Pavilon nachází v havarijním stavu. Při prvních restaurátorských pracích bylo zjištěno, že se v interiérech Pavilonu nacházejí vzácné nástěnné historické malby, které byly ukryty pod izolací z dob, kdy budova sloužila jako jesle.

Pavilon Grébovka po a před rekonstrukcí
Pavilon Grébovka po a před rekonstrukcí
Více fotek
  • Pavilon Grébovka po a před rekonstrukcí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124939.jpg
  • Pavilon Grébovka před rekonstrukcí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124941.jpg
  • Kuželková dráha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124963.jpg
  • Pavilon Grébovka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1250/124943.jpg